Star Wars: Return of the Jedi (1983)

“Güç” adı verilen enerjiyi kontrol edebilen Jediler ile Sithlerin kurgusal bir galakside geçen maceralarını konu alan Star Wars serisinin ilk filmi, Star Wars: Return of the Jedi filminin sahne arkasında da birçok ilginç olay yaşanır.

George Lucas, filmin ismini Return of the Jedi koyduğunda, filmin senaryosunu beraber yazdığı arkadaşı Lawrence Kasdan, return (dönüş) kelimesinin, filmin ismi için biraz zayıf olduğunu söylemiş ve bunun üzerinde Lucas, return kelimesini revenge (intikam) ile değiştirmiştir; fakat sonradan Jediların intikam almayacağı düşünülerek tekrar eski isme geri dönülmüştür.

Bununla birlikte filmin senaryosunda da bazı değişiklikler olmuştur. Örneğin, filmin son sahnesindeki baba-oğul düellosunda Luke, senaryonun ilk aşamalarında babasının kaskını çıkarıp “Artık Vader benim” diyerek karanlık tarafa geçer.

Richard Marquand’ın yönettiği film, daha önce Lucas tarafından David Lynch’e önerilmiş; fakat Lynch bu teklifi geri çevirmiştir. Ayrıca filmin yapım aşamasını üstlenen ekip, Lucas’ın favori filmlerinden biri olan 2001: A Space Odyssey (1968) filmindeki ekibin neredeyse tamamıdır.

Atakan Özkan

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.