Lost in Translation (2003, Yön: Sofia Coppola)

Baba serisinin efsane yönetmeni Francis Ford Coppola’nın yönetmen kızı olmak kolay mıdır? Evvela sürekli bir kıyas ve babanın ismi altında anılma ihtimali mevcut. Peki, Sofia Coppola bu mücadeleden alnının akıyla çıkabiliyor mu? Lost in Translation’ı izledikten sonra cevabımız net: kesinlikle!

Öncelikle şunu itiraf etmeliyim ki baya zamandır Lost in Translation’ın Sofia Coppola’nın ilk uzun metrajı olduğunu zannediyordum. Fakat ufak bir sorgulamanın ardından filmin yönetmenin ikinci uzun metrajı olduğunu öğrenip ufak bir şaşkınlık yaşadığımı saklayamam. Ancak bu durum tabii ki filmin lezzetine de gölge düşürmüyor.

Bill Murray ve Scarlett Johansson, Lost in Translation’da yolu Tokyo’ya düşmüş iki yalnız Amerikalıyı canlandırır. İkisi de kültürünü, dilini bilmedikleri yabancı bir şehirde bir nevi dert birbirlerine dert ortağı olurlar. E onlar iletişimlerini tatlı tatlı ilerletirken bize de bu naif muhabbeti izlemek düşer.

Sofia Coppola, yönetmenliğin yanı sıra senaryosunu da üstlendiği Lost in Translation ile En İyi Senaryo Oscar’ını kazanıp bizlere de nadide kadın yönetmen filmlerini listelerken hoş bir ilham kazandırır.

 

Kill Bill Vol. 1-2 (2003-2004, Yön: Quentin Tarantino)

Sinemanın kodlarını kendine göre yeniden yazan yönetmen Tarantino’dan fantastik bir kadın intikamı hikâyesi. Uma Thurman’ın intikamcı gelin rolü ile sinema tarihine geçtiği film, birçok Tarantino serüveninde olduğu gibi burada da kanı ve ihaneti merkeze alır.

Gelinimiz Uma Thurman’ın düğünü “eski çalışma arkadaşları” tarafından kana bulanır. Bu andan itibaren Gelin’in tek amacı Bill’in başını çektiği eski dost yeni düşman çetesinden intikam almak olur. Bu uğurda Thurman, canlı canlı tabutta toprağın altına da gömülür, kızından da ayrı kalır, hastanede aylarca komada baygın hâlde de yatar ancak nihayetinde Bill ile yüzleşmeyi başarır.

İki filmden ziyade çok uzun tek bir film olarak düşüneceğimiz Kill Bill, Tarantino ve Thurman’ın birlikte yarattığı güçlü, cesur ve kabiliyetli “The Bride” karakteri ile söz konusu listemizin iddialı adayları arasında kendine yer buluyor.

(Can Bediroğlu)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.