Mustang (Yön: Deniz Gamze Ergüvan, 2016)

2015 yılında Deniz Gamze Ergüvan yönetmenliğinde çekilen Mustang bizlere Doğu Karadeniz’in küçük bir kentinde yaşayan beş kız kardeşin hikâyesini anlatıyor. Film okul çıkışında erkek arkadaşlarıyla birlikte eğlenmek için oynadıkları oyun nedeniyle kızların, bir nevi ev hapsine maruz bırakılmasıyla başlar. Konu komşu ne der düşüncesiyle hayatları bir anda değişen kız kardeşler sonu evlendirmeye kadar varan bin bir türlü kısıtlamaya maruz kalırlar. Filmin devamında ise en büyük kardeş olan Lale’nin zorla evlendirilmesine şahit olan diğer kız kardeşlerin bir yanda yaşadıkları bu değişimin şokunu atlatmaya çalışmalarını, bir yandan da kendilerine dayatılanları kabul etmeyip özgürlükleri için verdikleri mücadeleyi izliyoruz.

Mustang kadınların, özellikle genç kızların toplum tarafından üzerlerine yüklenen kimlik sebebiyle yaşadıkları zorlukları beş kız kardeş üzerinden gösteriyor. Cannes Film Festivali’nde Europa Cinemas Label Ödülü’nü kazanan Mustang, 2016 yılında da Fransa’nın yabancı dilde Oscar adayı olarak belirlendi.

 

 

Suffragette (Yön: Sarah Gavron, 2015)

Çocukluğundan beri çamaşırcılık yaparak yaşayan Maud bir gün iş arkadaşı Violet’i kadınların oy hakkıyla ilgili bir eylemde görür. Maud’un gözlerinde oluşan korku ve merak ifadesini fark eden Violet arkadaşının da bu mücadeleye destek vermesini ister. Maud her ne kadar politik çevrelerden ve olaylardan uzak durmaya çalışsa da gitgide kendini bu mücadelenin en baş safhalarında buluyor. Artık tek çözüm yolunun onlara ait olan oy hakkının alınması olduğunun bilincine varmış, bu mücadele için kendi eşini ve onun gibi düşünen diğer tüm ataerkil yapıyı karşısına almıştır. Ne hapise düşmesi ne de kendi oğlundan koparılması onu bu yoldan vazgeçirmiştir.

(Ozan Kayhan)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.