‘Madeline’s Madeline” filmi ile övgüler toplayan Josephine Decker’in yönettiği Shirley, 5 Haziran 2020 tarihinde Hulu aracılığıyla seyirci karşısına çıkacak. Susan Darf Merrell’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosunu Sarah Gubbins kaleme alıyor.

Covid-19 salgını sebebiyle sinema salonları bir süre daha kapalı olacağından bazı yapım şirketleri farklı bir yayın stratejisi kullanıyor. ‘’Parasite’’, ‘’Portrait of a Lady on Fire’’ gibi sevilen filmlerin, şimdi ise Shirley’in yapımcısı olan Neon Productions da bu şirketlerden biri. Twitter üzerinden ‘’Shirley Jackson 5 Haziran günü her yerde.’’ duyursunu yapan yapım şirketi, Hulu ve daha birçok platformla yayın ortağı olduğunu belirtti. Shirley, iTunes, Amazon Prime, Vudu ve Fandango Now gibi platformlardan talep üzerine kiralanabilecek ya da satın alınabilecek . Neon Productions, ‘’Spaceship Earth’’ ve ‘’The Painter and the Thief’’ adlı iki yeni belgesel için de benzer bir yayın stratejisi uygulamayı planlıyor. Ancak Neon’un bu şekilde gösterime sunacağı ilk film Shirley olacak.

Shirley, dünya prömiyerini Ocak ayında Sundance Film Festivalin’de yapmış ardından Şubat ayında Berlin Film Festivali’ne konuk olmuştu. Auteur Film Yapımı için ABD Dramatik Özel Jüri Ödülü’ne layık görülen filmin başrollerinde ‘‘The Handmaid’s Tale” ile adından söz ettiren, en son ”Invisible Man” filminde izlediğimiz Elizabeth Moss ve usta oyuncu Michael Stuhlbarg yer alıyor. Moss ve Stuhlbarg ikilisine Logan Lerman, Odessa Young, Steve Vinovich gibi isimler eşlik ediyor. 

Film, ünlü korku yazarı Shirley Jackson ve onu profesör eşi Stanley Hyman’ın evlerinde yaşamaya başlayan genç çifti merkeze alıyor. Hikaye Fred ve Rose’un, Fred’e edebiyat profesörü olarak iş bulmak için Vermont Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeye taşınmasıyla başlıyor. Genç çifti eksantrik bulan Shirley ve Hyman, Rose ve Fred’e birlikte yaşamayı teklif eder ve Jackson onları yeni romanının konusu yapmaya karar verir.

Filmden ilk fragman cuma günü yayınlandı, aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Seda Başpınar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.