Haberler

Jerzy Kosinski’nin Romanı Harvey Keitel ve Udo Kier ile Beyazperdede!

İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen ve yazıldığı dönemde oldukça konuşulan Jerzy Kosinski romanı The Painted Bird (Boyalı Kuş) sinemaya uyarlanıyor. Başrollerinde Udo Kier ve Harvey Keitel’in yer alacağı filmin yönetmen koltuğunda ise Çek yapımcı ve yönetmen Václav Marhoul oturuyor.

Jerzy Kosinski‘nin 1965 tarihli tartışmalı romanından sinemaya uyarlanacak olan The Painted Bird filmi, Marhoul tarafından aynı isimle beyazperdeye uyarlanıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlardan saklanan ve şiddet gören ailesi tarafından Doğu Avrupa’ya gönderilen bir çocuğun hikâyesini konu edinen The Painted Bird, Polonya’da bir ormana sığınan ve farklı insanlarla tanışan çocuğun başından geçenlere odaklanıyor.

Eseri tecavüz, ensest ve cinayet gibi farklı konulara sahip olan kitap hakkında Kosinski, ortaya çıkan tartışmalardan sonra kitabın sanıldığı gibi otobiyografik olmadığını, kurgu olduğunu açıklamıştı.

Udo Kier (Soul Kitchen, Iron Sky, Blade) ile Harvey Keitel’i izleyeceğimiz filmde, Kier Miller karakterini canlandıracak. 77 yaşındaki Keitel’ın rolü ise henüz kesinleşmedi. Çek oyuncular Aleksey Kravchenko, Petr Vanek, Petr Kotlar ve Jitka Cvancarová’yı da izleyeceğimiz filmin çekimler bu ay başlayacak. Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’nın Świebodzice kasabasında gerçekleşecek film çekimleri ardından filmin ülkemizde ne zaman vizyona gireceği ise henüz netlik kazanmadı.

Gözde Bertuğ
İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yorum yaz