Lord Of The Rings, The Hobbit, The Silmarillion isimli kitaplarıyla fantastik türde kült eserler vermiş İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in hayatı beyazperdeyle buluşuyor.

Image result for tolkien movie

J.R.R. Tolkien‘in eserleri ve eserlerinden uyarlanan filmler popüler kültürde oldukça ilgi görse de Tolkien‘in hayatı ve gençlik yılları eserleri kadar gün yüzünde değil. Yönetmenliğini Finli yönetmen Dome Karukoski’nin gerçekleştirdiği senaryosunu ise Stephen Beresford ve David Gleeson‘ın birlikte kaleme aldığı “Tolkien” filmi sayesinde Orta Dünya’nın yaratıcsı J.R.R Tolkien‘in hayatına da tanıklık edebileceğiz.

Nicholas Hoult‘un genç Tolkin’e hayat verdiği filmde Lily Collins ise Tolkien‘in eşi Edith Bratt rolünde. Edith Bratt aynı zamanda Tolkien‘in eserlerine de oldukça ilham verdiği biliniyor. Filmde aynı zamanda Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O’Reilly, Pam Ferris ve Derek Jacobi gibi isimler de yer alıyor.

Image result for tolkien movie

Biyografi türündeki Tolkien yazarın gençlik yıllarındaki aşkına ve arkadaşlıklarına yer veriyor, Tolkien‘in yazarlık tutkusunu nasıl keşfettiğini konu ediniyor. Film sadece yazarın kişisel yaşantısına değil aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı ve yarattığı yıkımın Tolkien ve eserleri üzerindeki etkisine de önemli ölçüde değiniyor.

Tolkien‘in Mayıs 2019’da vizyona girmesi bekleniyor.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.