Haberler

It’s Only the End of the World Oscar’a Aday !

Xavier Dolan’ın son filmi It’s Only the End of the World, henüz Amerika’da gösterimi olmasa da Oscar’da En İyi Yabancı Film kategorisinde aday gösterildi. 

2016 Cannes Film Festivalinde prömiyeri yapılan Dolan‘ın son filmi, tüm kutuplaşmaları bir arada toplayarak Grand Prix ödülü aldı. Geçtiğimiz yılın festival devresindeki, Toronto Uluslararası Film Festivali‘nde, Londra Film Festivali‘nde, AFI Festivali‘nde ve diğer benzeri festivallerde gösterime girdi.

Ayrıca kısa bir süre önce ABD dağıtımı olmamasına rağmen Oscar’ın En İyi Yabancı Film Öyküsü’ne aday seçildi. Zaten Fransa’da gösterime giren film, İngiltere’de de önümüzdeki ay gösterime girecek. Filmin İngiltere fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

Dolan‘ın altıncı uzun metrajlı filminin konusu şöyle, ölümü yaklaşan ve ölümünü ailesine bildirmek için 12 yıl sonra evine dönen, uçsuz bucaksız bir yazar olan Louis (Gaspard Ulliel) ‘in hayatını anlatıyor. Ona eşlik edecek oyuncular ise şöyle; Nathalie Baye (“Day for Night”), Vincent Cassel (“Black Swan”), Marion Cotillard (“Two Days, One Night”) ve Léa Seydoux (“Blue Is the Warmest Colour”).

Dolan‘ın önceki filmleri de Cannes’da favori gösterilmişti. Bir annenin duygusal ve istikrarsız genç oğluyla olan ilişkisi hakkındaki son filmi “Mommy“, 2014’te Jüri Ödülü‘nü kazanmıştı. “Laurence Anyways“, 2012’de Queer Palm‘ı, “Heartbeats” ise 2010’da Regards Jeunes Ödülü‘nü ve ilk filmi “I Killed My Mother2009’da SACD Ödülü de dahil olmak üzere üç ödül kazanmıştı.

Serel İğrek
9 Nisan 1991 yılında çok şiddetli yağan yağmurlu bir günde doğmuş. Yükseleni de dahil olmak üzere homojen bir koç burcudur. İsmi tamamen orijinal ve taklitleri gerçeğini yansıtmamaktadır. Sinema ile tanışması hatırlayamayacağı kadar küçük bir yaşta başlamış. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okumuş, sonrasında kendini Amerika'da bulmuş. Şimdilerde tekstil sektöründe hayatını yarı aç yarı tok devam ettirmekte. Boş vakitlerini senaryo yazarak süsler.

Yorum yaz