Geçen yıl bu zamanlar İstanbul Film Festivali’nde  Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) filminin heyecanı vardı. Sen Aydınlatırsın Geceyi bu heyecanı boşa cıkarmamış ve Altın Lale’nin sahibi olmuştu. Onur Ünlü, bu yıl da son filmi İtirazım Var (2014) ile festivalde. 18 Nisan’da vizyona gireceği halde festivaldeki tek gösteriminin biletleri haftalar önce tükendi İtirazım Var’ın. Hal böyleyken, Polis (2006)’ten beri onu takip eden hayran kitlesine, Leyla ile Mecnun(2011-2013)’la milyonları, Sen Aydınlatırsın Geceyi ile de sinema çevrelerini ekleyen Onur Ünlü’nün  yükselen beklentiyi ne ölçüde karşılayacağı hayli merak konusu.

Onur Ünlü sinemasının bu denli sevilmesine neden olan her şey İtirazım Var’da fazlasıyla var. Yönetmenin alameti farikası ‘absürd drama’ bu sefer abartılı değil, dozunda. Politik göndermelere ek, dini göndermeler de var önceki filmlerinden farklı olarak. Üstüne bir de ‘katil kim’ bulmacası… Sırrı Süreyya Önder ve Onur Ünlü’nün beraber yazdığı hikâye, “Türk işi Sherlock Holmes”. Hatta kahramanımızın imam olduğunu düşünürsek, “Müslüman işi bir Sherlock Holmes” ile karşı karşıyayız diyebiliriz. Serkan Keskin’in canladırdığı imam Selman Bulut,  şimdiden Türk Sineması’nın unutulmaz karakterlerinden biri olmaya aday.

itirazım var1

Tüm bunlara rağmen İtirazım Var, Sen Aydınlatırsın Geceyi  kadar derin ve güçlü bir film değil. Ancak Onur Ünlü sinemasının en eğlenceli ve mizahı en güçlü filmi diyebilirim.  Zayıf senaryolu, sanat kaygılı, ağır aksak Ulusal Altın Lale yarışma filmleri arasında,  İtirazım Var,  festival seyircisine de bir anlamda nefes aldırdı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.