İstanbul Modern Sinema, Sinema Sponsoru Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla “Biz de Varız!” başlıklı, Türkiye sinemasından yeni filmler programının bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyor.

Program, son iki yıldır adından söz ettiren, Türkiye’de veya yurtdışında merak uyandırmış, festivallerden ödüllerle dönmüş ancak vizyonda yeterince yer bulamamış filmlerden oluşuyor. Bu filmler son 20 yıldır gelişmekte olan Türkiye sinemasına yeni karakterler, yeni kimlik temsilleri, yeni toplumsal yaklaşımlar katarak toplumda “öteki” olana yer ayırıyor ve çok sesli bir seçki oluşturuyor. Program, 5-19 Kasım tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. Gösterimlere filmlerin yönetmen ve oyuncuları da katılacak.

tozruhu

— Toz Ruhu —

Gişe Memuru filmiyle tanıdığımız Tolga Karaçelik’in prömiyerini Sundance Film Festivali’nin yarışma bölümünde yapan ve bu yılki Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü alan ikinci uzun metrajı Sarmaşık; en büyük hayali Tarkovski gibi bir yönetmen olmak isteyen Bahadır’ın trajikomik hikayesi Neden Tarkovski OlamıyorumZenne filmiyle tanıdığımız M. Caner Alper ve Mehmet Binay’ın yine gerçek bir hikayeden uyarladıkları Çekmeceler; yönetmenliğini Nesimi Yetik’in yaptığı 21. Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülüne layık görülen Toz Ruhu; İlhan Şeşen’in başrol oynadığı Selim Evci’nin üçüncü uzun metrajlı filmi Saklı gibi filmlerin de bulunduğu program izleyiciyle buluşacak.

fmbdbt

— Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku —

Çiğdem Vitrinel’in Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları, Levent Soyarslan’ın OHA: Oflu Hoca’yı Aramak, Ertan Velimatti Alagöz’ün İçimdeki Balık, Mahur Özmen’in Beni Sen Anlat başlıklı filmlerinin yanısıra  yönetmenliğini Eytan İpeker’in yaptığı İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi, Cem Kaya’nın 1960-1970’lerdeki Yeşilçam  endüstrisini ve Hollywood’dan kopya, tekrar yapım  film furyasını perdeye taşıdığı  Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması, Emin Fırat Övür’ün masalların hikmetinin peşindeki bir arayışın hikayesini anlattığı Anadolu Masalları da gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

program istmodern

Programın detayları için: http://bit.ly/1OiiDdZ

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.