5 Nisan’da başlayan ve 15 Nisan’da sona erecek olan 36. İstanbul Film Festivali’nin ilk gününde festivalin onur konuğu, dünyaca ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Sir Ian McKellen oldu.

Festivalin bu yılki onur ödülleri, sinemaya yıllar boyunca emek vermiş olan Çetin Tunca, Macit Koper, Barış Pirhasan, Selma Güneri ve Ian McKellen’ın yanı sıra geçtiğimiz kasım ayında yaşamını yitiren Mithat Alam’a layık görüldü.

Gandalf’a Onur Ödülü İle Açıldı

Yüzüklerin Efendisi‘ndeki Gandalf ve X-men serisindeki Magneto karakterleriyle Türk izleyicisinin tanıdığı usta oyuncu, Onur Ödülü’nü almak üzere TİM Maslak Show Center’daki törene katıldı.

Türkiye ve İstanbul’a ilk kez geldiğini dile getiren 78 yaşındaki İngiliz oyuncu Ian McKellen,

“İngiltere’de doğdum. Kendime Britanyalı diyorum. Sanırım Avrupalıyım ancak enternasyonalistim. Sinema bizi hiçbir zaman kendi başımıza gidemeyeceğimiz yerlere götürür. Başka hiçbir şekilde tanışamayacağımız insanlarla tanıştırır. Deneyimlerimizi birbirimizle paylaşmamızı sağlayan sinema, hepimizi enternasyonalist yapar. Ülkenizin tarihi ve geçmişi dünyanın geri kalanı için önemli. Festival boyunca ve özellikle de pazar günü başlarınızı dik tutmanızı tavsiye ediyorum.”

şeklinde konuştu.


Sir Ian McKellen

Ian McKellen’ın Sözleri Sansürlendi

Mckellen’ın Türkiye’deki yasaklara değinirken konuşmasında geçen “Açık kimlikli bir eşcinsel olarak/as an open gay man” ifadesi ise çevirmen tarafından Türkçe’ye çevrilmediği için katılımcılar arasında ufak çaplı bir şaşkınlığa ve tepkiye neden oldu.

Ödülü Ediz Hun’dan Aldı

Festivalin Onur Ödülü’nü kazanan oyunculardan biri olan Selma Güneri’ye ödülünü, usta Yeşilçam oyuncusu Ediz Hun takdim etti. Heyecanını gizleyemeyen Güneri, “Heyecanım kat kat arttı. Çünkü Türk sinemasının bir Beyefendisinden, yakışıklısından, prensinden ödül aldım. Türk sinemasının 100 yıllık bir serüveni içinde 50 yıl gibi bir zaman diliminde var olabilmek, oyunculuk mesleğini icra etmek, bugün burada olmam, sizlerle göz göze, kalp kalbe olabilmek ve ülkemizin en büyük film festivalinin çok değerli ödülünü almak, çok büyük bir onur vesilesi oldu benim için. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.” diye konuştu.

Selma Güneri

Usta oyuncu Ediz Hun ise geceye katıldığı için duyduğu mutluluğu ifade ederek, Selma Güneri’den çok şey öğrendiğini ifade ederek ödülü kendisine sunan kişi olmaktan onur duyduğunu dile getirdi.

Macit Koper de ödülünü Hale Soygazi‘nin elinden aldı. Koper, “Bu ülkede, İstanbulumuzda yıllarca özgür bir sanat ortamı yaratan, sevgili Onat Kutlar’ın deyişiyle, değişimi yinelercesine sinemanın bir şenlik olduğunu kanıtlayan ve bana bu ödülü layık gören İKSV’ye çok teşekkür ederim. Bu şenlik umudunun devam edebilmesi için herkese hayırlı geceler, hayırlı günler.” dedi.

Onur ödülünü oyuncu Nurgül Yeşilçay’dan alan senarist ve yönetmen Barış Pirhasan’ın ardından, Halit Refiğ ve Memduh Ün gibi Türk sinemasının önemli isimlerinin hayatlarını konu alan çalışmalara da imza atan görüntü yönetmeni Çetin Tunca‘ya, Onur Ödülünü, yönetmen Feyzi Tuna takdim etti.

Ödülü Vefatından Önce Verilmiş

Kasım ayında hayatını kaybeden Mithat Alam‘a verilen Sinema Emek Ödülü‘nün festival öncesi, Alam hayattayken kendisine verildiği kaydedildi.

Aramızdan Ayrılanlar Anıldı

Törende, 2016 yılından 31 Mart’ta hayata veda eden Halit Akçatepe‘ye dek, aramızdan ayrılan Vedat Türkali, Tarık Akan, Pınar Odabaş Aktuğ, Giovanni Scognamillo gibi isimlerin de bulunduğu yerli ve yabancı oyuncu ve yönetmenleri anmak üzere bir video da gösterilen festivalde törenin ardından Tassos Boulmetis‘in yönettiği Lodos/Notias filmi gösterildi.

Son Gün 15 Nisan

36. İstanbul Film Festivali kapsamında 15 Nisan’a kadar 9 sinema salonunda 61 ülkeden 207 yönetmenin 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filmi gösterilecek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.