12 yıldır her yaz geniş bir belgesel seçkisi, atölye ve söyleşileri izleyici ile buluşturan İstanbul Belgesel Günleri yıl sonuna ertelendi. Documentarist ekibi bu yıl koşullar el vermediği için İstanbul Belgesel Günleri’nin yıl sonuna ertelendiğini ancak önümüzdeki günlerde çevrim içi bir gösterim yapacaklarını duyurdu.

Ev yapımı belgesel şenliği izleyicileri bekliyor.

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri [Home Edition] başlığını taşıyan seçki 6-16 Haziran 2020 tarihleri arasında izleyicilerle buluşacak.

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri ekibi sunacakları programı şu açıklama ile duyurdu;

‘’Son 12 yıldır yazın gelişini belgesellerle karşılayan Documentarist’in 13’üncü buluşması, pandemi koşulları nedeniyle ne yazık ki önceden ilan ettiğimiz tarihlerde gerçekleşemiyor. Ancak Haziran’ı festivalsiz geçirmeye gönlümüz elvermedi, salonlardaki buluşmamızı sene sonuna ertelerken, bugünler için mutfağımızdaki malzemeyle ev yapımı reçel tadında bir belgesel şenliği hazırladık. Festivalin 13. yılını yine sinema salonlarında bir araya gelerek kutlamayı diliyor, hepinizi 6-16 Haziran’da çevrimiçi programımıza bekliyoruz!’’

İstanbul Belgesel Günleri, Documentarist’in geçmiş programlarından seçilmiş 10 filmden oluşacak ve filmler ikişer gün erişimde kalacak. Ayrıca aralarında Alan Berliner, Samuel Aubin, Sean McAllester Kim Longinotto ve Pirjo Honkasalo gibi ustaların bulunduğu yönetmenlerle canlı söyleşiler gerçekleştirilecek. Çocuklara yönelik bir etkinlikle açılacak olan program 6 Haziran Cumartesi saat 14:00’te Tiyatro BeReZe’nin sesli kitap formatındaki “Kırmızı Başlıklı Kız” uyarlamasıyla başlayacak.

Alan Berliner’in Ustalık Dersi 7 Haziran’da!

Amerikalı bağımsız sinemacı Alan Berliner’in masterclass, söyleşi ve atölyeleri bu çevrim içi programın merkezinde yer alıyor. ‘’Alan Berliner’le Buluşma, Sinema Dersi’’ başlığını taşıyan masterclass 7 Haziran Pazar günü saat 19.00’da yayınlayacak. Bu tarihten önce Berliner’in vermiş olduğu ustalık dersini merak edenler, derste anlattıklarını Can Candan‘ın bu yazısından okuyabilirler.

Yönetmen yapımcı ve eğitmen Samuel Aubin ise 13 Haziran’da düzenlenecek olan çevrim içi atölyede bir belgesel projenin gelişim sürecine ilişkin soruları yanıtlayacak.

Sonradan duyurulacak sürpriz bir etkinlikle 16 Haziran’da son bulacak olan programda yer alan belgeseller sırasıyla şöyle;

Ailedeki Yabancı (Intimate Stranger, 1991), Alan Berliner

Encardia, Dans Eden Taş (Encardia, the Dancing Stone, 2012), Angelos Kovotsos

Kuzeyli Bir Can (A Northern Soul, 2018), Sean McAllester

Ormanın Arkasında (Beyond the Forest, 1999), Gulya Mirzoeva, Jérôme Cler

Salma (2013), Kim Longinotto

Josephine Baker, Bir Uyanış Hikâyesi (Josephine Baker, The Story of an Awakening, 2018), Ilana Navaro

ITO: Bir Şehir Rahibinin Günlüğü (ITO: A Diary of an Urban Priest, 2008), Pirjo Honkasalo

Ülkesiz Şarkılar (No Land’s Song, 2014), Ayat Najafi

Garod (2012), Onur Günay, Burcu Yıldız

Kuyunun Üstündeki Göz (The Eye Above the Well, 1988), Johan van der Keuken

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.