Tamamı 16mm olarak sunulan “IŞIĞIN PEŞİNDEN / AYNANIN İÇİNDEN”, Stan Brakhage, Tony Conrad, Jeanne Liotta, Jodie Mack, Anthony McCall ve Charlotte Pryce’ın işlerinden oluşan bir seçki ile Kuzey Amerikan deneysel sinemasının ve özellikle film formatının bazı temel niteliklerini sergileyen bir serüven olarak hazırlanmıştır.

Sinemanın dijitale geçişi ile film formatının kendine has sanatsal olanaklarını kaybetmek ile karşı karşıyayız. Bu gösterim, film formatını eşsiz bir araç olarak kullanan sanatçılardan oluşuyor. Basit bir nostaljiden ziyade, bu gösterim film formatının performans sanatının olanakları ve (bazıları artık üretilmeyen) film türlerinin kendine has renkleri ve ritimlerini izleyiciyle buluşturacaktır.

Kodak’ın, sanayi sinema için ürettiği 35mm formatının yanı sıra, “amatörler” için piyasaya 16mm, 8mm, ve Super 8mm gibi film türlerini piyasaya sürmesi, sinema sanatını derinden etkilemiştir. Bu formatlar sayesinde, özellikle batı ülkelerindeki orta sınıfa sinema sanatını keşif imkanı doğmuştur. Bu imkanı belki de en radikal biçimde uygulayan ise genellikle Kuzey Amerika ile anılan deneysel sinemacılardır. Jean Luc Godard ya da Jean Marie Straub ve Danielle Huillet gibi Avrupa radikal sinemacılarından farklı olarak, Amerikan deneysel sinemacılar genellikle filmlerini, aynen bir ressam ya da şair gibi yalnız başlarına yapmak, sinemanın sanatsal olanaklarını keşfetmek ve irdelemek üzere yola çıkmışlardır.

1966 ile 2012 yılları arasında yapılmış olan filmlerden oluşan bu küçük seçki, bu kişisel ve radikal sinema pratiğini ortaya koyan ama onunla birlikte, birbirinden farklı fikir, ilham ve tarihçelerden gelen işleri topluyor. Programdaki filmler dünyadaki pek çok müze, festival ve bienal bünyesinde gösterilmiş olmasına rağmen, “IŞIĞIN PEŞİNDEN / AYNANIN İÇİNDEN” bu filmlerin Türkiye prömiyeri olacaktır.

IŞIĞIN PEŞİNDEN / AYNANIN İÇİNDEN: Amerikan Deneysel Sinemasından Seçkiler gösterimi 7 Şubat, Cumartesi günü saat 19:00’da Kadıköy’de Köşe adlı mekanda gerçekleşecek. Etkinliğin ücreti 20 TL’dir. [ Köşe: Rasimpaşa Mahallesi Uzunhafız Sokak 57/A – Kadıköy ]

Bu gösterim Fol Sinema Topluluğu, Collectorspace ve Küçük Sinemalar tarafından hazırlanmıştır. Programın küratörlüğünü Ekrem Serdar üstlenmektedir. Canyon Cinema ve programdaki tüm sanatçılara verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz.

Etkinlik detayları için; https://www.facebook.com/events/423514921134887/

10549269_471352589721988_2420728889241724277_o

 Jeanne Liotta’nın Observando El Cielo adlı filminden bir kare.

Not:
İlk yarısı gösterim formatında sunulacak olan bu programın ikinci yarısında Anthony McCall’ın Line Describing a Cone filmi için iskemleler kaldırılıp, bir sis makinası çalıştırılacaktır.

Jodie Mack ve Tony Conrad’ın filmlerindeki hızlı titreşme (flicker) efekti epilepsi ve migren hastaları için zararlı olabilir.

Fol, film ve videonun sunduğu her türlü alternatif deneyimleme şekline önem veren ve bu deneyimi paylaşmaya odaklanan İstanbul menşeli bir sinema topluluğudur. [ folsinema.com ]

Collectorspace, özel sanat koleksiyonlarını kamuya açan ve güncel sanat koleksiyonerliği üzerine eleştirel tartışmaları destekleyen kâr amaçsız bir sanat kurumudur. [ collectorspace.org ]

Küçük Sinemalar, sinemada gördüklerimizden ‘başka’ bir şeyler olabileceğine inanan, ‘deneysel’, ‘avant-garde’, ‘abstract’ ve daha nice terimlerin içine bir türlü sığamayan, yapım ve eleştiriyi ayırt etmeyen film ve video sevenleri için internetin köşesinde küçük bir ‘yer’. [ kucuksinemalar.blogspot.com ]

Biletler online olarak paypal üzerinden ya da 27 Ocak, Salı tarihinden itibaren Beyoğlu / Salt’ın üst katındaki Robinson Crusoe 389’dan temin edilebilir.

Afiş Tasarımı: Studio Sarp Sozdinler

10941033_472481162942464_6159742699633125259_n

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.