LGBTİSinema Odaları

Inxeba (2017)

Inxeba (2017)

Yalnız bir fabrika işçisi olan Xolani, üyesi olduğu bir erkek topluluğuyla birlikte grubun genç üyelerinin ‘erkekliğe geçiş’ ritüelini gerçekleştirmek için şehirden uzakta, doğanın içinde bir yolculuğa çıkar. Henüz ergenlikte olan erkekler, grubun yetişkin üyeleri ve rehberleri tarafından Ulwaluko geleneklerine göre sünnet edilmekte ve çeşitli fiziksel sınavlardan geçmektedirler.

Toplulukta kimsenin bilmediği gerçek ise, grubun diğer yetişkin üyesi Vija’nın Xolani ile olan ilişkisinin arkadaşlık ilişkisinden çok daha ileri bir boyutta olduğudur.

90. Akademi Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” Oscar aday adayı olan, Güney Afrikalı yönetmen John Trengove tarafından yönetilen ve başrollerinde Nakhane Touré (Xolani) ile Bongile Mantsai (Vija) gibi oyuncuları izlediğimiz Inxeba, Tel Aviv Uluslararası LGBT Film Festivali’nin 2017 yılındaki açılış filmi olmakla birlikte aynı yıl Sundance Film Festivali ve Berlin Uluslararası Film Festivali gibi önemli festivallerde de gösterildi.

Hareketli çekimleri ve doğa görüntüleriyle dikkat çeken film; bir yandan erkek egemen toplumların erkeklere ve erkeklik kavramına yüklediği anlamı sorgularken bir yandan da homofobinin getireceği yıkımlara dikkat çekiyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: John Trengove
Oyuncular: Nakhane Touré, Bongile Mantsai, Niza Jay
Deniz Canol
1989 yılının Nisan ayında doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde iktisat üzerine tamamladı. Sonrasında kurumsal iş hayatına dahil olduysa da bunun kendisine göre olmadığını çok geç olmadan anladı. Onun için sinema ve edebiyatın hep ayrı bir yeri olmuştur. Kendine ait bir dili olan her türlü esere gözü kulağı açıktır.

Yorum yaz