ListelerSinema Yazıları

İnsanları Denemek: Sıra Dışı Deneylere Maruz Kalan On Film

1960’lar, insanlık tarihinin belki en korkunç ve çarpıcı gerçeklerine tanık olan yıllardır; bir diğer deyişle insanın, insanı acımasızca “denediği” bir süreç. Bu süreç içerisinde Siyam ikizlerinden Rusya’da dünyaya gelen ve üzerlerinde insanlık dışı deneyler uygulanan Masha ve Dasha kardeşlere kadar pek çok fiziksel, psikolojik deney, bizzat insanların üzerinde gerçekleştirilmiştir. Politik, psikolojik, sosyolojik nedenlerle her birine adeta “kılıf” geçirilen bu merdiven altı deneyler, bilim dünyasında sansasyonel yankılara dönüşürken bir yandan da insanlığın etik anlamda ne kadar çökebileceğini, ulaşabileceği tehlikeli boyutların ne kadar sınırsız olduğunu da gözler önüne sermiştir. Tüm bu korkunç gerçeğin bugün hâlâ özel kuruluşlar tarafından gizlice yürütülüyor olması ve insanlığın buna göz yumması ise vicdan ve insan kavramlarını bir kez daha sorgulamamız gerektiğinin apaçık göstergesi.

Neyse ki insanın insanı denediği bu bilimsel(!) çalışmalar, toplum içinde bir farkındalık oluşturmada en etkili yollardan olan sinema sanatının bazı kurgularına konuk olarak göz ardı edilen bu gerçekliğe ayna tutuyor. Kendi ırkımızla yüzleşmeye cesaretimiz varsa, insanın insanı denediği on filme göz atalım.

Rabia Elif Özcan
1995 yılının temmuz ayında, Konya’da doğdu. Bir elinde kalem, bir elinde kitap; okuyarak ve yazarak büyüdü. Ömrüne kelimelerden bir yol çizmek üzere 2014’te Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne başladı. Yürürken, yerken, yaşarken okudu; kelimeleri nefes gibi tüketti, bir bir içindeki mürekkebe doldurdu. Ve gün geldi, bir film şeridinin üzerinde, mürekkep akmaya başladı.

Yorum yaz