Komedi, sinemanın can damarı olarak görülen türlerden birisi ve görünen o ki bizler de bu türü her daim izlemekten bıkmayacak, sinema salonlarına hücum etmeye devam edeceğiz. Ancak mizah dendiğinde; ilk akla gelen, kendine has filmleriyle ‘İyi ki varlar!’ dedirten ülkelerden birinden söz etmek gerekir ki o da İngiltere. İşte buradan yola çıkarak Fil’m Hafızası olarak sizlere bu harika filmlerden derlediğimiz bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

Not: Sıralama alfabetiktir.

1. About Time (2013)

abouttime

Film, bir zaman yolculuğu öyküsü anlatıyor gibi görünse de, özünde baba-oğul ilişkisine odaklanıyor. Romantizmin yüksek perdeden sunulduğu anlarda ortaya çıkan yan karakter diyalogları da filmin mizahî tarafının ne denli kuvvetli olduğunu kanıtlar nitelikte.

Zaman tehlikeli bir mefhum, zira küçük değişimlerin etkilerinin ne denli büyük olabileceğini Back To The Future (1985) izlediğimizden beri idrak etmeye çalışıyoruz. Tam da burada devreye Notting Hill (1999), Four Weddings and a Funeral (1994) gibi filmlerin senaristi, filmimizin ise yönetmeni olan Richard Curtis giriyor ve dramayla komediyi oldukça güzel bir biçimde harmanlıyor.

2. Four Lions (2010)

Four-Lions_batch

Son yılların belki de en sınır tanımayan mizah anlayışına sahip filmi olan Four Lions (2010), canlı bomba olmak isteyen 4 müslüman arkadaşın hikayesini konu alıyor. Çok da zeki olmayan ve hiçbir şeyi doğru yapamayan bu dört arkadaşın yaşadığı süreç, mizahın kesinlikle sınır tanımadan her alanda yapılabileceğini kanıtlayan yönetmen Chris Morris tarafından öyle bir sunuluyor ki gülmekten gözler yaşarıyor.

3. Hot Fuzz (2007)

Hot_Fuzz_batch
Edgar Wright ve Simon Pegg için son yılların en afili sinemasal mizahın baş yaratıcıları demek yerinde bir ifade olacaktır. Farklı türleri bir araya getirerek sundukları mizah, insanı gerçekten hayrete düşürür cinsten.

Komplo teorileri çoğu zaman ürkütücüdür; ancak Hot Fuzz (2007) klişeleri parmağında öylesine oynatıyor ki macera ve komediyi mükemmel oranda harmanlıyor. Geriye ise izleyiciye kahkaha atmak kalıyor.

4. Kind Hearts And Coronets (1949)

Kind-hearts-and-Coronets_batch

Mizah, aslında gündelik hayattan ve her türlü güncellikten fazlasıyla beslenen; ancak her daim de farklılaşan bir olgu. İyi mizahın eskimediğine dair sağlam bir kanıt olan bu komedi-suç filmi, aile ve miras konularına kilitleniyor.

Seri cinayetlerin işlendiği, gelmiş geçmiş en iyi intikam filmlerinden biri olan Kind Hearts and Coronets (1940); titizlikle kotarılmış ve eğlenceyi zamanının oldukça ötesinden yakalayabilen muazzam bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.

5. Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)

Lock__Stock_and_Two_Smoking_Barrels_batch
Guy Ritchie‘nin suç dünyasında başıboş dolaşmaya başladığı bu ilk filminden beri takipçisi olmamak oldukça zor. “Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana” şeklinde harika bir çeviri ile hatırladığımız bu filmde; sıkı gangsterler, ellerden düşmeyen silahlar, kumar ve uyuşturucu bir aradayken beklenmedik şeylerin olabileceğini kestirmek çok da zor değil. Ancak suç dünyasının bu kapkaranlık tarafından oldukça kaliteli bir mizah çıkarması da yönetmenin başarısını perçinler nitelikte.

6. Monty Python and the Holy Grail (1975)

Monty-Pyton-holy-grail_batch

İngiliz komedi dizilerinin şahı Monty Python’s Flying Circus (1969-1974) ekibinin elinden çıkan filmin yönetmenliğini Terry Gilliam ve Terry Jones birlikte üstleniyorlar. Kara mizah ve hiciv temelli skeçler ile ilerleyen bir grup komedyen arkadaşın birlikte oluşturduğu projenin filmlerinden biri olan Monty Python and the Holy Grail (1975), Kral Arthur efsanesine kendi tarzınca odaklanıyor ve yanak kaslarınızı ağrıtmaya ant içiyor.

7. Shaun Of The Dead (2004)

shaun-of-the-dead_batch

Shaun of the Dead (2004) listedeki ikinci Edgar Wright filmimiz ve bu filmi, zombi filmlerine eklemlenen mizahi tarafın neredeyse başlangıcı olarak göstermek oldukça mümkün.

Sorunlarının giderek artmasıyla çıkmaza girdiğini düşünmeye başlayan Shaun, kız arkadaşı tarafından terk edilmesiyle son noktaya geldiğine ve artık işlerini yoluna koyması gerektiğine karar verir. Ancak bu esnada, eski kız arkadaşını geri kazanmaya çalışırken ortaya çıkan zombi istilası gibi küçük(!) sorunlarla da başa çıkmak durumunda kalacaktır.

8. Sightseers (2012)

sightseers_batch

Ben Wheatley son dönemde adından çokça bahsettiren yönetmenlerden. Kill List (2011) filmi ile gerilim – korku türüne değişik bir soluk getirdikten hemen sonra Sightseers (2012) ile kan donduran soğuklukta bir drama/komedi kokteyli sunuyor.

İkisi de birbirinden garip olan Tina ve Chris çiftinin çıktığı yolculukta işler pek de yolunda gitmiyor, art arda gelen ölümlerin ardından yönetmen izleyicileri hamur kıvamına getirerek en zor olanı başarıyor ve bizleri ölüme güldürtebiliyor. Her anlamda tekinsizliklerle dolu bu film, listenin en aksi gülmecesini sunuyor.

9. The Inbetweeners Movie (2011)

The Inbetweeners Movie directed by Ben Palmer

İngiliz mizahının sinemadaki yansıması kadar kuvvetli bir şey varsa o da TV deki izdüşümüdür diyebiliriz. Monty Python, Mr. Bean (1990-1995), Black Books (2000-2004) gibi harika dizileri severek izledik. İşte bu film de, önce dizi olarak başlayıp, 3 sezon ve 1 film şeklinde tamamlanan bir proje. (Son dakika bilgisi olarak, 2. filmi de çektiklerini duyduk.)

Sosyal olarak büyük sorunlarla cebelleşen bir grup ergenin hikâyesine odaklanan dizinin akabinde, Ben Palmer tarafından yönetilen film, bu ergen grubun 18 yaşını doldurduklarında beraber gittikleri tatili anlatıyor. Film, izlerken hepimizin beklediği sulu şakalarda bile belirli bir mizah seviyesini tuttururken klişeleri de kendi lehine çevirmeyi çok iyi başarıyor.

Yazar Hakkında

Kutay Ucun

2012 yılında MSGSÜ, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden "Kent Planlama ve Sinema Bağlamında Ütopik ve Distopik Filmler Üzerinden Kent Okumaları.” adlı bitirme tezi ile mezun oldu. Su anda Marmara Üniversitesi’nde Sinema Yüksek Lisansı öğrencisi olan Kutay, profesyonel anlamda Özel bir kolejde sinema eğitmenliği yapmaktadır.

Yazarın Diğer Yazıları

2 Responses

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.