“Harry Potter”, “Zor Ölüm”, “Koku: Bir Katilin Hikayesi” ve “Robin Hood” gibi filmlerde oynadığı rollerle geniş kitlelerce tanınan ünlü İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu Alan Rickman, 69 yaşında yaşama veda etti.

rickman2

Oyunculuk kariyeri boyunca oynadığı rollerle yeteneğini ortaya koyan ve BAFTA, Altın Küre, Emmy gibi ödüllerin sahibi olan İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen Alan Rickman, Londra’da hayatını kaybetti. İngiliz Guardian gazetesinin web sitesinde yer alan habere göre kanser hastası olduğu ve 18 aydır bu hastalıkla mücadele ettiği bilinen Rickman’ın ölümü ailesince doğrulandı.

Rickman 1991 tarihli Robin Hood: Hırsızlar Prensi filmindeki Nottingham Şerifi rolüyle öne çıktı. Dört kez Oscar’a aday gösterilen İngiliz aktör, Rasputin (1996) filmindeki performansıyla 1997’de Altın Küre ödülü aldı. Harry Potter serisinde Profesör Snape’i canlandıran Rickman, bu rolle genç kuşağın da tanıdığı bir oyuncu haline geldi. Tiyatro kökenli olan Rickman, başarıyla canlandırdığı kötü karakterlerle biliniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.