Immortal Beloved (1994)

immortal_beloved_ver1

Yönetmenliğini Bernard Rose’un üstlendiği 1994 yapımı film, besteci ve müzik dehası  Ludwig van Beethoven’ın çalkantılı hayatına ve ölümsüz aşkına odaklanır.

Beethoven’ın yazdığı gizli mektupların ölümünün ardından ortaya çıkmasıyla, onları bulan sekreteri ve arkadaşı Anton Schindler (Jeroen Krabbé), bestecinin müziğini ve tüm mülkünü Immortal Beloved (Ölümsüz Aşkım) olarak bahsettiği bir kadına bıraktığını görür. Bestecinin son isteğini yerine getirme çabası çerçevesinde Beethoven’ı tanıyan insanların bakış açılarından geri dönüşler ile devam eden film, Beethoven’ın müzikal yaşamından çok, onun özel hayatını konu alıyor. Destansı oyunculuğu ile göz kamaştıran Gary Oldman’ın aynı yıl vizyona giren Leon’da (1994) Beethoven hayranı bir katili canladırması ise ilginç bir anekdot olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Bernard Rose

Oyuncular: Gary Oldman, Jeroen Krabbé, Isabella Rossellini

 

Yazar Hakkında

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.