Şiddetin yoğun olduğu ülkelerde barış ve sevgi mesajlarını yaymak için çıktığı yolculukta Türkiye’de katledilen İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın ölümünün ardından yaşananları ve gerçekleri anlatan Barış Gelini: Pippa Bacca belgeselinden fragman geldi.

 

Pippa’nın öldürülmesinden tam 12 yıl sonra İtalyan yönetmen Simone Manetti‘nin yönetmen koltuğunda oturduğu bir belgesel hazırlandı. Seyircinin yıllardır Pippa ile ilgili merak ettiği, anlamaya çalıştığı gerçekleri kendine has bir anlatım tarzı ile seyirciye sunan belgeselin lisans haklarını Serpil Altın satın aldı. Bu sayede orijinal adıyla I’m in Love with Pippa, Bacca Barış Gelini: Pippa Bacca ismiyle Türkiye’deki izleyici ile buluşacak. Pippa’nın kamerasındaki kayıtlar ölümünün ardından tüm sırları ve gerçekleri anlatacak.

Pippa Bacca’nın Hikayesi

Giuseppina Pasqualino di Marineo ya da daha çok bilinen adıyla Pippa Bacca, yolu Türkiye’ye düştüğünde 34 yaşında, genç bir kadındı. İki sanatçı ve aktivist kadın, Pippa Bacca ve Silvia Moro birlikte bir tur planlamışlardı ve 8 Mart 2008’de “Barış Gelini” projeleri için giydikleri beyaz gelinlikleriyle yola çıkmışlardı. Yolculuğa başlarken, internet sitelerinden “Beraberimizde yolculuk boyunca üzerinde birikecek tüm kirlerle birlikte götüreceğimiz tek elbise, beyaz gelinlik olacak” demişlerdi. İki kadının Milano’dan başlayan yolculukları, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin üzerinden devam ederek, Tel-Aviv’de son bulacaktı. Barış isteyen Pippa ve Silvia’nın bu projedeki başlıca mottoları; İnsanlara güvenmekti.” Otostopla seyahat etmeyi de bu sebeple seçmişlerdi. Türkiye’ye geldikten sonra Pippa arkadaşı Silvia ile yolları ayırdı ve sonrasında tek başına yaptığı otostopta Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ortadan kayboldu. Bir süre kendisinden haber alınamayan İtalyan sanatçının tecavüz edilip boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı. Pippa Bacca‘nın kayboluşu kendisinden haber alamayan ailesinin başvurusu üzerine 3 Nisan’da medyada yer bulmaya başladı. Pippa’nın en son bindiği kamyonetin sahibi Murat Karataş, göz altına alınarak tutuklandı.

Belgeselin fragmanını aşağıdan görebilirsiniz.

 

Pippa Bacca’nın Hikayesi Kaynak: Bianet, Hafıza Kaydı 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.