Haberler

III.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Yarın Başlıyor!

20-27 Kasım Tarihleri Arasında İstanbul’da Gerçekleşecek Olan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Üç Yaşında

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından, İstanbul Medya Akademisi desteğiyle gerçekleştirilen III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 20 Kasım’da başlıyor. Film gösterimleri, atölyeler ve söyleşiler ile bir hafta boyunca sürecek olan festival, programında birçok filmin Türkiye prömiyerine de ev sahipliği yapıyor.

bogazici film festivaliFestivalde, ulusal ve uluslararası kısa kurmaca ve belgesel yarışma filmlerinin yanı sıra bu yıl ilk defa uluslararası uzun metraj yarışma filmlerine  de yer verilecek. Bir hafta boyunca sürecek olan festival, aralarında Journey to the Shore, Our Everyday Life ve Chasuke’s Journey filmlerinin de yer aldığı 11 filmin prömiyerine ev sahipliği yapacak. Ayrıca, festival süresince Derviş Zaim, Ümit Ünal, Yamaç Okur gibi usta sinemacıların katılacağı paneller, forumlar, atölye çalışmaları da düzenlenecek. Festival kapsamında, Hollywood’lu ünlü isimlerin oyuncu koçluğunu yapan Susan Batson da masterclass dersleriyle Türkiye’deki profesyonel oyuncularla ilk kez bir araya gelecek.

III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne ilginin büyük olduğunu vurgulayan Festival Başkanı Ogün Şanlıer, “Festivale bu sene 111 ülkeden toplam 2621 kısa film başvurusu aldık, kısa film alanında genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Ayrıca, bu yıl ilk defa Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’na yer vermeye başladık ve bu kategorideki en iyi filmi 50bin $ ile ödüllendiriyoruz.” dedi. Festival’in Genel Sanat Yönetmeni Kamil Koç ise görüşlerini “Dünya sinema literatüründe Türk sineması diye bir olgu yok. Uluslararası boyutta bir festival düzenleyerek Türk sinemasının önünü açmayı, genç yapımcı ve yönetmenlerimizin dünya ölçeğindeki çalışmalarına katkı sunmayı istiyoruz” şeklinde ifade etti.

Reha Erdem’in tüm filmleri Boğaziçi Film Festivali’nde

Festivalin gelenekselleşen seçkilerinden Bir Portre’nin konuğu bu yıl Reha Erdem. Çektiği filmlerle gerçeği peşinden sürükleyen; zamanı, mekanı ve insanı seyircisiyle beraber arayan Erdem’in tüm filmleri yedi gün boyunca Boğaziçi Film Festivali’nde sevenleriyle buluşacak.

Hayal Kurmanın Yaşı Yok

Çağdaş Masallar başlığı altında animasyon sinema denince akla gelen ilk isimlerden olan Hayao Miyazaki’nin; Howl’s Moving Castle, Spirited Away ve The Wind Rises gibi çok sevilen filmlerinin yanı sıra, festivalin Belgesel Gösterim kategorisinde de Miyazaki’nin son filmini çekerken stüdyoda geçirdiği süreci aktaran The Kingdom of Dreams and Madness adlı belgesel gösterilecek.

Gelenekten Geleceğe

Festivalin Gelenekten Geleceğe başlığını taşıyan bölümünde, Yeşilçam’ın iki usta yönetmeni Şerif Gören ve Nesli Çölgeçen’in bazı filmleriyle birlikte Murat Şeker’in yönettiği üç filme yer verilecek. Geçmişten günümüze güncelliğini yitirmeyen konuların ele alındığı bu filmler de festival boyunca farklı salonlarda seyirciyle buluşacaklar.

Bi’Dünya Film

Dünyanın dört bir yanındaki ödüllü filmlerden derlenen Dünya Sineması kategorisinde sinemaseverler, son dönemde öne çıkan filmleri izleyecekler. God Willing, One & Two, Chasuke’s Journey, The Second Mother ve Wondrous Boccacio bu filmlerden sadece bazıları.

III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin programının tamamına ve düzenlenen söyleşi, atölye ile panellere www.bogazicifilmfestivali.com ‘dan ve festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yaz