Haberler

II. Dostluk Kısa Film Festivali Başlıyor

II. Dostluk Kısa Film Festivali Başlıyor

II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, 13 Aralık Cuma günü başlıyor.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen festivalde, 50 kısa film ve 4 uzun metraj sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin Direktörlüğünü Faysal Soysal, Genel Koordinatörlüğünü Lütfi Şen yürütüyor. Festivalde filmler, Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gösterilecek.Film gösterimlerinin yanı sıra, 14 Aralık’ta Salt Galata’da “Uzun Metraja Geçiş Deneyimleri” adlı bir söyleşi gerçekleşecek. Soysal’ın moderatörlüğünü yapacağı söyleşide, Jüri Başkanı Reis Çelik, Nima Javidi ve Ado Hasanović konuşmacı olarak yer alacak.

15 Aralık Pazar akşamı Grand Pera’da gerçekleşecek gecede yarışma seçkisi ödüllerinin yanı sıra iki usta isme; Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e onur ödülü takdim edilecek.

Festivalin “Özel Gösterim Seçkisi” bölümünde; uzun metrajlı iki sinema filmi, iki belgesel film ve festivale ilham kaynağı olan Aşık Veysel’in anısına Stephan Talneau’nun Saz filmi gösterilecek.

Festivalin yarışma bölümünün Jüri Başkanı Reis Çelik’in ve oyuncu Tuncel Kurtiz’in dostluklarıyla ortaya çıkan, birbiri ile bağlantılı İnat Hikayeleri filmi ve onun kamera arkası belgeseli olan İnadına Film Çekmek, “Özel Gösterim Seçkisi”nde gösterilecek. Jüri üyelerinden İran’ın yeni yeteneklerinden Nima Javidi’nin ilk uzun metraj filmi Melbourne de bu seçkide yer alan bir diğer film.

ÖDÜLLER

  • Birincilik Ödülü, 20.000TL
  • İkincilik Ödülü, 10.000TL
  • Üçüncülük Ödülü, 5.000TL
  • Kızılay Dostluk Ödülü, 10.000TL (Kızılay tarafından verilecek)
  • Teknik Destek Ödülü, 15.000TL (Fono Film tarafından verilecek)

İrem Naz Güvel
1990 yılında İstanbul’da doğdu. Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Küçükken tiyatrocu olacağım diye tutturdu. Bu alanda faaliyetlerini sürdürürken yönünü sinemaya çevirdi ve önünü alamadı. İş hayatında 1 kanal ve 2 yayınevi bulundurarak editörlük yapıyor. Buffy the Vampire Slayer hastası ve hakkında 7/24 konuşma potansiyeline sahip.

Yorum yaz