İFF'den İzlenimlerSinema Yazıları

37. İstanbul Film Festivali: Ayrılığın Macerası – Der Kuchenmacher (2017)

İFF'ten İzlenimler: Ayrılığın Macerası Der Kuchenmacher (2017)

Sevdiğiniz insanı en fazla ne kadar süre görmemeye katlanabilirsiniz? Peki ya bir gün ondan hiç haber alamazsanız, o zaman ne yaparsınız? Der Kuchenmacher (2017) ile tüm heyecanımız ve merakımızla bu soruların peşine düşüyoruz.

Berlin’de çalıştığı kafede oldukça beğenilen ve lezzetli pastalar yapan Thomas; İsrailli ve evli olan, ama sık sık iş için Berlin’e gelen Oren ile bir ilişki yaşamaktadır. Thomas bir gün Oren’den hiç haber alamamaya başlar ve İsrail’e gider. Aslında filmin hikâyesi de tam olarak burada başlıyor diyebiliriz!


İsrail’de bir şekilde Oren’in karısı Anat ile tanışan Thomas’ın hayatı farklı bir noktaya ilerleyecek ve biz seyircileri de peşinden sürükleyecektir.

Ofir Raul Graizer’in ilk uzun metraj filmi olan Der Kuchenmucher’in (The Cakemaker) başrollerinde Tim Kalkhof, Sarah Adler, Zohar Shtrauss ve Roy Miller gibi oyuncular yer alıyor. Çekimleri Kudüs ve Berlin’de tamamlanan yapım, anlattığı konu ve konuyu anlatış biçimi itibariyle hüzünlü bir atmosfere sahip. Filmde kullanılan müziklerin bu hüzünlü atmosfere uygun olması, filmin etkileyiciliğini arttırıyor. Başta Tim Kalkhof ve Sarah Adler olmak üzere oyunculuklar oldukça samimi ve inandırıcı. Filmin en güzel yönü ise, konusu müsait olmasına rağmen filmde hiçbir şekilde duygu sömürüsü yapılmaması.

Deniz Canol
1989 yılının Nisan ayında doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde iktisat üzerine tamamladı. Sonrasında kurumsal iş hayatına dahil olduysa da bunun kendisine göre olmadığını çok geç olmadan anladı. Onun için sinema ve edebiyatın hep ayrı bir yeri olmuştur. Kendine ait bir dili olan her türlü esere gözü kulağı açıktır.

Yorum yaz