Seyircinin karşısına en son 2011’de We Need to Talk About Kevin ile çıkan Lynne Ramsay’nin son filmi olan You Were Never Really Here (2017), başarılı senaryosu ve yönetmenlik anlayışıyla 37. İstanbul Film Festivali’nin en dikkat çeken yapımlarından biri.

Seks ticareti amacıyla kaçırılan küçük kızları kurtararak geçimini sağlayan Joe (Joaquin Phoenix) adında bir tetikçiye odaklanan film, karakter yaratımında ve karaktere derinlik kazandırma konusunda çok başarılı. Özellikle Joe’nun ‘şimdi’si ile ‘geçmiş’i arasında kurulan köprüler, hem karaktere gerçeklik katıyor, hem de seyircinin böyle bir anti-kahramanı benimsemesini sağlıyor.

Filmin atmosferiyle ve konusuyla da örtüşen karanlık, tekinsiz ve yakın plan çekimleri ile film boyunca kullanılan, seyircideki gerilim hissini arttırmakta çok başarılı olan, huzursuz edici, yüksek sesli müzikleri bir araya gelince ortaya seyirciyi tatmin edecek bir film çıkıyor.

Jonathan Ames’in romanından sinemaya uyarlanan filmin, geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde yönetmeni Lynne Ramsay’ye “En İyi Senaryo” dalında, başrol oyuncusu Joaquin Phoenix’e de “En İyi Erkek Oyuncu” dalında ödül kazandırdığını da belirtelim.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.