Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA), salgın nedeniyle insanların eve kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde, festival tarihinden 297 filmi ücretsiz olarak yayınlıyor.

Tüm dünyayı büyük hızla etkisi altına alan ve büyük bir  korku yaratan Corona virüsü salgını nedeniyle pek çok festival ve sinema etkinliği iptal edildi, dünyanın dört bir yanında sinema salonları kapatılmak zorunda kaldı. Yetkililer salgının yayılmasını engellemek için insanlara #evdekal çağrısında bulunuyor. Kolektif film izleme deneyiminin bir süre ertelenmesi festival ekiplerini, film stüdyolarının harekete geçirdi., Warner Bros., Universal, Disney gibi dev stüdyolar filmlerinin dijital platformlarda yayınlanma tarihlerini öne çekerken, Filmmor, DocumentaristKuirfest gibi festivaller de online gösterimler ile sinemaseverleri evlerinde birbirinden ilgi çekici filmlerle buluşturuyor.

Dünyadan benzer bir hamle ise festival dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA)‘nden geldi. IDFA, salgın nedeniyle insanların evde kalmak zorunda olduğu bu süreçte, festival tarihinden 297 filmi, internet sitesinde ücretsiz olarak yayınladı.

Türkiye Sinemasından İki Belgeselde Festival Seçkisinde İzlenebilir

Festivalin listesinde Türkiye’den iki yapım yer alıyor: İki Dil Bir Bavul (2008) ve Son Mevsim: Şavaklar – Demsala Dawi: Sewaxan (2008) bu seçki arasında izlenebilecek belgesellerden.

IDFA tarafından ücretsiz olarak yayınlanan filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.