DramaSinema Odaları

How Green Was My Valley (1941)

234-film-page-large

Western kültürünün tek başına bir köşesini oluşturan John Ford’dan, kariyer bahçesinde ayrı duran yeşil bir örtü; How Green Was My Valley .

20. yüzyılın başlarında Galler’deki bir maden kasabasında geçen yapımda; ekonomik buhranın toplumu nasıl savurduğunu, bir ailenin en küçük çocuğu Huw’un belleğinden anlatılıyor. Altı erkek ve bir kız çocuğu sahibi Morgan ailesi, kalabalık sofraların eksik olmadığı, mutlu bir ailedir. Bu huzuru bozan ise; baba ve büyük oğullarının çalıştığı kömür madeninde işten çıkarmaların başlaması olur. Ailenin işten çıkarılan iki oğlunun kasabayı terk etmesi, kalabalık sofralarına ilk firelerini verdirir. Aile bağlarını koparacak olan ‘fırtınanın’ başlamasıyla, sofradan tabaklar teker teker eksilecektir. Geriye kalan ise, Huw’un tanıklığını ettiği; ‘Yeşilini, kömürün siyahına teslim eden bir vadinin hikâyesi ‘olur. Film; Sendikalaşma, kapitalizm ve kasaba kültürü konularına dokunmasıyla, Ford’un, filmografisinde Western sınırlarından çıktığı nadir yapımlardan biri vasfını kazanıyor.

 

[posts title=’Filmin Künyesi’ format=’video’ featured=’true’ layout=’gri]

Yönetmen: John Ford

Oyuncular: Walter Pidgeon, Maureen O’ Hara, Anna Lee, Donald Crisp

Çınar Ünal
Kuzey yarım kürenin yüzünü Güneş'e dönük olduğu bir zaman vardı Dünya'ya. Önce Blues'u, ardından gecenin sonuna yolculuğu sevdi, Kadıköy'de olanını özellikle. Sonra Amarcord'u izledi, düşük çözünürlükte dahi güzeldi.

Yorum yaz