BelgeselSinema Odaları

Hitchcock/Truffaut (2016)

Hitchcock/Truffaut (2016)

İki sinema duayeninin üç gün boyunca sade ve sadece sinemadan konuştuğu uzun bir röportajın, sinemanın geleceğini nasıl etkilediğini araştıran belgesel, çağımızın yönetmenlerini bir araya getirerek Truffaut ve Hitchcock’u selamlıyor. Hitchcock ile yaptığı röportajları ”Hitchcock’a Göre Sinema (1966) ” adıyla bir kitapta toplayan Truffaut’nun gelecek nesillere bıraktığı mirası bu belgesel ile incelemek isteyen Kent Jones; David Fincher, Wes Anderson, Martin Scorsese, Richard Linklater gibi büyük yönetmenlere tek bir soru yöneltiyor. “Bu kitap sinemaya bakışınızı nasıl etkiledi?”

Jones; bu soruya aldığı cevaplarla, röportaj sırasındaki ses kayıtlarını ve iki duayenin filmlerinden sahneleri birleştirerek kurduğu belgesel diliyle hem öğretici hem de keyif verici bir yapıt ortaya çıkarıyor. 

 

 

Filmin Künyesi 

Yönetmen: Kent Jones

Oyuncular: Wes Anderson, David Fincher, Richard Linklater, Martin Scorsese, Oliver Assayas, Jean-Luc Godard

 

Burcu Keskin
93 yılı Kasım’ında İstanbul’da doğdu. Filmlere olan ilgisinin sadece bir hobi olarak kalmasını istemedi ve lisans eğitimini sinema alanında tamamladı. Öğrencilik hayatı boyunca çeşitli projeler çekti, yönetti ve kurguladı. Şimdilerde bunları profesyonel olarak gerçekleştiriyor.

Yorum yaz