Hereditary (2018)

Kader bir yandan sonsuz olasılığın mümkün olduğu bir zeminde yol alırken bir yandan da geçmişten gelen bağların yön verdiği bir miras üzerine inşa edilir. Bu bağlar, iyi ve güzel özellikleri taşıyan beyaz iplerle kurulu olabilirken kimilerinin rengine siyah karışmıştır. Ve bu renk, kötülüğü nesilden nesile taşır.

Graham ailesi, 78 yaşındaki büyükanne Ellen Taper Leigh’in ölümüyle derinden sarsılır. Çok sevdiği annesini kaybeden Annie, o günden sonra zihnen ve ruhen kendini toparlayamaz. Nitekim çok geçmeden hiç beklemediği bir başka kayıp, genç kadının inançlarını sarsar ve onu, maddenin ötesindeki dünyaya, ruhların bölgesine yönlendirir. Ancak kendine bir sığınak gibi gördüğü bu dünyada Annie; geçmişten gelen, kötülüğe karışmış bağlarıyla yüzleşecek ve bu bağların, kaderine yerleştirilmiş bir miras olduğunu öğrenecektir.

Her sahnesiyle gerilimi yüksek tutan, ancak bunu yaparken müzik ve görüntü efektleri kullanmak yerine gerilimi en doğal, dolayısıyla en beklenmedik biçimde hazırlayan film, bu özelliğiyle gerilim türünde 2018 yılının en başarılı yapımları arasında yerini almıştır.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Ari Aster
Oyuncular: Toni Collette, Milly Shapiro, Gabriel Byrne

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.