Oscar adayları açıklandı. Bu yıl 88. Kez verilecek Akademi Ödülleri için aday olan filmlerden henüz kaçırmadığınız 10 filmi kısaca tanıtıp vizyon tarihlerini ve hangi kategoride aday olduklarını yazdık. Böylece 28 Şubat’ı heyecanla beklerken merak ettiklerinizi kaçırmadan sinemada izleyebilirsiniz.

1401x788-079-ANOMALISA-011R

 1. Anomalisa

Anomalisa, ABD’de bu ay vizyona girdi. Filmi, !f Bağımsız Filmler Festivali (18-28 Şubat) kapsamında İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de izleyebilirsiniz.

Koca ve baba olan, How May I Help You Help Them? adlı kitabın yazarı Michael Stone sıradan bir hayat yaşamaktadır. Müşteri hizmetleri uzmanlarından oluşan bir toplantıda konuşma yapması gerektiği için Cincinnati’ye bir iş gezisine gider ve Fregoli Otel’ine yerleşir. Orada, hayatının aşkı olabilir ya da olmayabilir, Akron’un pişmiş mallar satış temsilcisi mütevazı Lisa’yı görür ve umutsuzluklarından bir kaçış keşfettiğine şaşırır.

Adaylık: En İyi Animasyon

brooklyn

2. Brooklyn

Vizyon tarihi: 29 Nisan 2016

Genç bir İrlandalı olan Eilis Lacey (Saoirse Ronan), ABD’nin sunduğu imkânlara kapılarak annesini de geride bırakmak pahasına ABD’ye, New York’a göç eder. Başlarda büyük bir vatan hasreti çekse de, burada tanıştığı Tony (Emory Cohen) ile başlayan aşkı ona her şeyi unutturur. Ancak İrlanda’yı tekrar ziyaret etmesi gerekecek, burada tanıştığı Jim (Domhnall Gleeson) de onu etkilemeyi başaracaktır. Eilis iki ülke, çok farklı iki yaşam tarzı ve iki aşk arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Adaylık: En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Saoirse Ronan)

 carol

3. Carol

Vizyon tarihi: 5 Şubat 2016

1950’li yıllarda New York’ta geçen hikâyede, evli, çocuklu ve zengin ancak eşiyle sorunlar yaşayan, orta yaşa yaklaşan bir kadın olan Carol ile genç bir tezgahtar olan Therese arasında, tesadüfen tanışmalarıyla başlayan, günden güne tutkulu bir yakınlığa dönen ilişki anlatılıyor. Carol eşinden boşanıp kızının velayetini almak istese de kocası Harge, onun Therese ile olan ilişkisinin sınırlarından gitgide kuşkulanmaya başlayacak ve kızını bırakmak istemeyecektir.

Adaylık: En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Cate Blanchett), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Rooney Mara), En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Kostüm Tasarımı

ex-machina

4. Ex Machina

Doğrudan DVD ile izlenebilir.

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekâsı, Caleb’i beklemektedir.

Adaylık: En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Görsel Efektler

Ekibimizden Mustafa Koca’nın ilgili yazısı: https://www.filmhafizasi.com/bilincin-labirenti-ex-machina/

room-

5. Room

Vizyon tarihi: 19 Şubat 2016

Emma Donghue’nun çok satan kitabından sinemaya uyarlanan Room’un başrolünde Brie Larson yer alıyor. 5 yaşındaki oğlu ile küçük bir odaya hapsedilen annenin dramını anlatan filmde, kaçış için riskli bir plan yapan bu ikilinin odadan kurtulabilmek için uzak tutuldukları sosyal çevrenin acı kurallarıyla yüzleşmesine şahit olacağız.

Adaylık: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Brie Larson), En İyi Uyarlama Senaryo

SonofSaul

6. Son of Saul (Saul Fia)

Vizyon tarihi: 19 Şubat 2016

Filmde 1944 Ekim’inde, Saul Ausländer’in hayatının iki gününe tanık oluyoruz. Saul, Auschwitz imha kampında Nazilerle işbirliği yapmaya zorlanan Yahudi tutsaklar olan Sonderkommando’lara mensuptur. Bir gün, temizlediği imha fırınında, bir oğlan çocuğunun cesedini görür. O an olanaksız bir ödev üstlenir: Çocuğun cesedini yakılmaktan kurtaracak ve usulünce toprağa verecektir.

Adaylık: En İyi Yabancı Dilde Film (Macaristan)

 spotlight!

7. Spotlight

Vizyon tarihi: 29 Ocak 2016

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu alıyor. Gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” takımı, Katolik Kilisesi’ndeki taciz iddialarıyla ilgili eski defterleri deşer. Bir senelik araştırmaları sonucunda, Boston’ın üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait on yıllarca gizlenen gerçeklerine ulaşılır. Yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron, 2001 yazında, Globe’un başına geçmek üzere Miami’den geldiğinde, ayağının tozuyla Spotlight ekibini, 30 yıl boyunca düzinelerce çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan yerel bir rahip hakkındaki bir makaleyi takip etmekle görevlendirir. Boston’da Katolik Kilisesi’ni hedef almanın çok büyük yankı uyandıracağını bilen Spotlight editörü Walter “Robby” Robinson, muhabirler Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams) ve Michael Rezendes ve araştırmacı Matt Carroll davaya daha derinlemesine dalmaya karar verirler.

Adaylık: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mark Ruffalo), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Rachel McAdams), En İyi Kurgu

Ekibimizden Gülin Çavuş’un ilgili yazısı için tıklayın.

the-danish-girl

8. The Danish Girl

Vizyon tarihi: 12 Şubat 2016

1920’li yıllarda Danimarka’da ünlü bir ressam olan Einar Wegener (Eddie Redmayne) erkek olarak dünyaya gelip Gerda Wegener (Alicia Vikander) ile bir erkek olarak evlense de, kendisini kadın gibi hissetmektedir. Kendisi gibi ressam olan eşi Gerda’ya bir gün kadın model olarak poz verdikten sonra karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlar. Bütün bu süreç, Wegener’in tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olmasına dek sürecek, ikilinin hem özel hem de profesyonel hayatlarını geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.

Adaylık: En İyi Erkek Oyuncu (Eddie Redmayne), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Alicia Vikander), En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı

 revenant

9. The Revenant

Vizyon Tarihi: 22 Ocak 2016

Hugh Glass, kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluşa çalışan deneyimli bir tuzakçıdır. Fakat avlandıkları bölgelerde kendilerinden başka hem yerli Kızılderililer hem de Fransız birlikleri kol gezmektedir. Bir av ertesinde bir boz ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralanan Glass’ı, yavaşlamamak adına ekibi ölüme terk eder. Fakat bölgeyi herkesten iyi bilen avcı Glass hayata tutunur ve yavaş da olsa yaraları iyileşir. Zira yaşama tutunması için oldukça geçerli bir sebebi vardır.

Adaylık: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Leonardo DiCaprio), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Tom Hardy), En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı, En İyi Görsel Efektler, En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu

 youth

10. Youth

Vizyon Tarihi: 22 Ocak 2016

İki eski arkadaş olan Fred ve Mick, Alpler’e tatile çıkmışlardır. Besteci ve şef Fred (Michael Caine) emekli olmuştur. Yönetmen Mick ise (Harvey Keitel) hâlâ çalışmaktadır. Artık hayatlarının sonlarına yaklaşmış olan iki adam, otelde geçirdikleri süre boyunca etraflarındaki her şeye merak duygusuyla bakarlar. Mick, son büyük başyapıtının senaryosu üzerinde hırsla çalışırken, Fred emeklilikten vazgeçmemeye niyetlidir. Ancak onun, kariyerine devam etmesini isteyen biri çıkacaktır.

Adaylık: En İyi Orijinal Şarkı

Sinematografi için: https://www.filmhafizasi.com/sinematografi-youth-2015/

Soundtrack için: https://www.filmhafizasi.com/soundtrack-youth-2015/

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.