Başka Sinema’nın haziran ayı programı açıklandı. Festivallerden ödülle dönen filmlerin yer aldığı seçkide prömiyerini geçtiğimiz sene Cannes Film Festivali’nde yapan My Favorite Fabric, Görkem Yeltan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Bağcık, Andrei Tarkovsy’nin Stalker, Solaris ve The Mirror filmlerinin yer aldığı üçleme, Ralph Fiennes’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, 60’lı yıllara damga vurmuş baletlerden Rudolf Nureyev’in hayatını merkezine alan  The White Crow ve başrollerinde Tahar Rahim ve Stacy Martin’in yer aldığı Joueurs yer alıyor.

Başka Sinema’nın Haziran Filmleri

My Favorite Fabric

Şam’da bir giyim mağazasında çalışan 25 yaşındaki Nahla yaşadığı sıradan hayatın boğuculuğundan kaçma hayalleri kurmaktadır. Annesi onu görücü usulü evlendirmek isteyince Nahla oralı olmaz. Madam Jiji’nin üst katta açtığı “işletme”, bastırılmış cinselliği benliğinin ötesine geçen Nahla için arzularını keşfedeceği bir sığınak olur. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapan ve Suriye iç savaşının başladığı günlerde geçen ilk filminde, Buñuel’in Gündüz Güzeli’nden esinlenen yönetmen Gaya Jiji, ataerkil bir toplumdaki cinsiyetçi çifte standartlara feminist bir eleştiride bulunuyor.

Bağcık

Anne-babaları ölen iki kız kardeş, anneannelerinin Kanada’ya gidişiyle kısa süreliğine amcalarının Bodrum’daki evine yollanır. Kızlara bakıcı olarak ayarlanan pilates hocasıyla amcaları arasında bir yakınlaşma başlar. Kızlar Kanada’ya gitmek yerine Bodrum’da onlarla yaşamak istemektedir. Engelli olduğundan kızların orada kalmasını aklına bile getirmeyen amca tam da fikrini değiştirecekken, sevdiği kadının ondan bir şey sakladığını öğrenir. Kızlar Bodrum’da mı kalacaktır yoksa gitmek istemedikleri Kanada’ya mı yollanacaktır?

Tarkovsky Seçkisi 

Sinema tarihinin en kült yönetmenlerinden bir tanesi olan Andrei Tarkovsy’nin filmografisinden üç film Başka Sinema aracılığıyla izleyiciyle buluşacak. StalkerSolaris ve Zerkalo, 14 Haziran’da yeniden beyaz perdede.

The White Crow

Ünlü oyuncu Ralph Fiennes’ın yönettiği üçüncü filmi, efsane balet Rudolf Nureyev’in hayatını anlatıyor. Senaryosunu Saatler ve Okuyucu ile Oscar’a aday gösterilen senarist ve oyun yazarı David Hare’in yazdığı Beyaz Karga, ilk gösterimini Telluride Film Festivali’nde yaptı. Son derece göz alıcı bale sahneleri içeren film, Nureyev’in Sibirya’da bir trendeki doğumundan gençliğine, eğitim aldığı yıllara değinerek 1961’de Paris Le Bourget havaalanında Sovyetler’den Batı’ya ilticasına kadar yaşamını ele alıyor. Filmde Sergei Polunin Nureyev’in ev arkadaşı Yuri Soloviev rolünü üstlenirken yönetmen Ralph Fiennes da St. Petersburg’un en saygın dans hocası Puşkin’i canlandırıyor.

Joueurs

2018 Cannes Film Festivali’nde “Director’s Fortnight” seçkisinde yer almış ve “Altın Kamera” adaylığı bulunan Ateşle Oynayanlar; tutku ve adrenalinin insanı nerelere götürebileceğine dair sürükleyici bir hikaye. Filmin başrollerinde ise ünlü yönetmen Asghar Farhadi’nin “The Past” filminden tanıdığımız yetenekli oyuncu Tahar Rahim ve “Nymphomaniac 1-2” gibi yapımlarla adından sıkça söz ettiren Stacy Martin yer alıyor.

Paris’te babasının kafesinde çalışan Ella’nın sakin ve sıradan bir hayatı vardır; ta ki garson olarak çalışmaya başlayan Abel ile tanışana kadar. Ella’nın Abel’e hissettiği karşı konulamaz çekim, genç kadına Paris’in yeraltı kumarhanelerinin ve heyecan dolu bir dünyanın kapılarını açar.

Başka Sinema perdesinde My Favorite Fabric’i ve Bağcık‘ı 7 Haziran’da ; Tarkovsy Seçkisindeki filmleri 14 Haziran’da The White Crow‘u 21 Haziran‘da Joueurs‘u ise 28 Haziran’da izleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.