Artık dijital platformlarda izleme şansı yakaladığımız Studio Ghibli filmlerinin, dijital platform yasağını delmesinde Toshio Suzuki‘nin büyük rol oynadığı ortaya çıktı.

Hayao Miyazaki‘nin yapım şirketi Studio Ghibli, sinema izleme kültürünü yok ettiği gerekçesiyle filmlerini uzun bir süre dijital platformlarda yayınlamadı. Ancak geçtiğimiz aylarda yapım şirketinin bünyesindeki filmler yavaş yavaş dijital platformlarda yerini almayı başladı. Dijital platform yasağı olan yapım şirketinin geri adım atmasına neyin neden olduğu merak edilmeye başlandı ve bunun arkasında Studio Ghibli‘nin baş yapımcısı ve kurucu ortaklarında Toshio Suzuki‘nin olduğu öğrenildi.

Suzuki, dijital platform yasağının film yapmak için para kazanmak amaçlı delindiğini açıkladı. Çünkü Miyazaki şu sıralar yeni filmi üstünde çalışmalarını sürdürüyor ve bu da bol zaman ve para harcanması anlamına geliyor. Miyazaki‘nin bilgisayar ve akıllı telefon kullanmadığı ve dijital platformların ne olduğuna dair hiçbir fikri olmadığını da ekledi. Sonunda Ghibli‘nin belli kategorilerini satmanın doğru hamle olacağını konusunda yönetmeni ikna etmeyi başarmış.

Suzuki ayrıca Netflix’in filmleriyle ilgilendiğini ve bir film yapımcısı olarak sinemaların ve DVD’lerin filmin yayınlanması için önemli olduğuna inansa da, dijital dağıtımın da önemli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.