Filmin konusu, senaristlerinden biri olan Nick Vallelonga’nın babasının gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. Filmin diğer senaristleri ise aynı zamanda filmin yönetmeni olan Peter Farrelly ile Brian Hayes Currie. Film 1960lar Amerikası’nda Afro-Amerikalı siyahilerin kimlik mücadelesini en yoğun şekilde verdikleri bir dönemde geçiyor. İyi eğitimli, kültürlü ve başarılı bir piyanist olan Dr. Don Shirley ırkçılığın tavan yaptığı Amerika’nın güney eyaletlerine doğru bir turneye çıkacaktır. Dönemin ABD’sinde siyahilerin rahatsız edilmeden gezip, konaklayabilecekleri rotaları çizen ‘The Green Book’ isimli kitabın rehber edildiği yolculukta Dr. Don Shirley’e bir şoför ve koruma gerekmektedir. Filmin başında aslında kendinin de bir ırkçı olduğunu gördüğümüz Tony Lip adlı bar fedaisi bir süredir işsiz olması nedeni ile Dr. Don Shirley’nin teklifini kabule eder ve birbirine taban tabana zıt karakterlere sahip bu iki kişi birlikte çetrefilli bir yolculuğa çıkar.

Film en başından sonunu kestirebildiğimiz klişe bir hikâyeye sahip olmasına karşın hiç sıkmadan kendini izleten ve ırkçılık gibi ağır bir konuya sahip olmasına karşın yüzümüzdeki tebessümü hiç kaybettirmiyor. İtalyan orta sınıf bir aileye mensup kaba ve iş bitirici Tony Lip ile alt sınıf olması gerekirken paraya, üne ve saygınlığa(!) sahip siyahi Dr. Don Shirley’in önyargılardan dostluğa uzanan yolculuklarının sonunu tahmin etmek hiç de zor değil ancak bu yolculuk izleyiciye o kadar iyi bir vakit geçirtiyor ki sürprizlerden uzak senaryo bir an bile akıcılığından ödün vermiyor. Dr. Don Shirley’nin saygınlığını kuşkuya düşüren ise ikiyüzlü Amerikan ruyası. Dr. Don Shirley, kendini hayranlıkla dinleyen yüksek zümre beyazların arasında aslında hiç de onlarla eşit değildir. Shirley, beyazların yemek yediği yerde yiyemeyen, onların girdiği tuvalete giremeyen ancak beyazların hayranlık duyduğu bir siyahidir. Shirley’in gerek siviller gerek resmi yetkililerden ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğü anlarda yanında her zaman Tony Lip vardır ve bu bayağı anlar ikili arasında sıcak bir ilişkinin doğmasına vesile olur.

Captain Fantastic (2016) ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar adaylığı olan Viggo Mortensen ile Moonlight (2016) filmi ile en iyi yardımcı erken oyuncu dalında Oscar’ı kazanan Mahershala Ali’nin başrolünü üstlendiği filmde ayrıca Linda Cardellini, Don Stark, David An, Sebastian Maniscalco gibi isimler yer alıyor.

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.