Locarno Film Festivalinde izleyiciyle buluşan The Song of Scorpions’un başrol oyuncusu Golshifteh Farahani yeni filmiyle ilgili Variety’e konuştu.

İran bağımsız sinemasının önemli oyuncularından olan, Body Of Lies filminde oynadığı için pasaportuna el  konulan ve daha sonra Fransaya kaçan İran asıllı yetenekli oyuncu, Golshifteh Farahani çeşitli güçlüklerle karşılaşmasına rağmen sinemayı hiç bırakmadı.Son filmi The Song of Scorpions’ta ise Hindistan’ın Rajasthan çölünde yaşayan Nooran karakterini canlandırıyor.

Anup Singh’ın 3. yönetmenlik deneyimi olan film, Hindistan’ın Rajasthan çölünde akrep ısırıklarını şarkılarıyla iyileştirmeye çalışan Nooran’nın trajedisini anlatıyor.

Seni bu rol için etkileyen şey nedir?                          

Qissa” yı gördükten sonra Anup Singh ile tanıştım. Onun şimdiye kadar tanıştığım en şaşırtıcı insanlardan biri olduğuna inanırım. O bir şair ve inanılmaz hassas muhteşem bir sanatçı onun hakkında büyüleyici bir şey var. Kadınlar hakkındaki bilgisi oldukça inanılmaz. Bence kadın düşüncelerinin derinliklerini anlayan erkek yönetmenler bulmak nadirdir. Projeyle ilgili benimle konuştuğunda projeyi hayal etmiş ve onu bir gecede yazmıştı. Sadece bunu yapmam gerektiğini biliyordum.

Yeni bir dil, kültür ve ülke göz önüne alındığında bu filme hazırlanma sürecin nasıl gerçekleşti?

Yedi dilde oynadım, ana dilim olmayan dillerde performans göstermeyi öğrenmek çok eğlenceli. İlk önce diyaloğu konuşabilmek için altı ay boyunca dil üzerinde çalıştım. Dil, özellikle mükemmeliyetçiyseniz, çok zor bir mücadeledir. Ve bir müzisyen olarak oynadığım bu filmde mükemmel bir sesim olmasını istedim.  Hindistan’a çöle gittik, sadece çevrede bulunmak ve kadınların nasıl yürüdüklerini ve konuştuklarını görmek için. Kaba ama aynı zamanda kırılgandılar.

Bu film bir şarkıcı ile ilgili müzikle ilişkinini açıklayabilir misin?

Komik bir şekilde müzik beni bir gölge gibi takip ediyor, sinemada bile ve hayatımın her alanında bana çok yardımcı oldu.  Müzik, bir çiçekten diğerine atlayan küçük bir kelebek gibidir. Eğer bir Cennet varsa, çiçekler ve müziklerden olurdu.

Karakterin bu kadar acı ve ızdırap çektiği bir rolü üstlenirken kendinizi karakterden nasıl ayırıyorsunuz?

Bazen kendinizi karakterden ayırabilirsiniz ve bazen yapamazsınız. Karakterin laneti sizi yakalayabilir ve yaşadıkları acı deneyimin mahkumu olabilirsiniz. Ben metod oyuncusu değilim. Karakterlerimi eve götürmem, ancak bazen bir karakterin duyguları ve hisleri cildinize yapışabilir ya da bir hastalık haline gelebilir. Bu projede daha önce yaşamadığım aşırı kopuşlar yaşadım. Benim karakterimin baskısı, yaşadığı travma benden çıkıyor. Bir oyuncu olarak uyuşturucu kullanmamak ve intihar etmemek için evrenden yardım istemeye ihtiyacınız var.

Pek çok farklı yerde, dilde ve kültürde film üzerinde çalışıyorsunuz? Bu neden?

Sinemada çalışmamın nedeni sinemanın taşıdığı mesaj. Bu senaryolar bana geliyor ve onlar  anlatılması gereken hikayeler.Neler yapabileceğimi görmek için kendime meydan okumayı seviyorum. İmkansız olan her neyse, bunu mümkün kılmak zorundayım. En önemli şey, kendinizi role tam olarak vermeli ve oynadığınız herhangi bir bölüm için ölmeye hazır olmalısınız.

Kaynak : http://variety.com/2017/film/festivals/actress-golshifteh-farahani-anup-singhs-the-song-of-scorpions-1202520574/

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.