!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin başlamasına az bir süre kala bu seneki festival filmleri yavaş yavaş belli oluyor. Gökkuşağının renklerini “!f Gökkuşağı” seçkisi altında toplayan festival dünyadan farklı hikayeleri taşıyan filmleri sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Being Impossible, Gay Chorus Deep South, Jonathan Agassi Saved My Life, End of Century seçkinin dikkat çeken yapımlarından.

Farklı Ülkeler, Farklı Hikayeler, Farklı Filmler…

Patricia Ortega‘nın yönetmen koltuğunda oturduğu 2018 yapımı Being Impossible genç bir kadının kendini, bedenini keşfetme hikayesi  üzerinden interseks bireylere bir bakış sunuyor. Başrollerinde Lucía Bedoya, Belkis Avilladares, María Elena Duquel‘nin yer aldığı film dünyada çeşitli festivallerden gösterildikten sonra !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Türkiye’deki izleyicisiyle buluşacak.

David Charles Rodrigues’in 2019 yapımı belgeseli Gay Chorus Deep South 2016 seçimlerinden sonra Amerika’da LGBTİ haklarının ihlal edildiği ve faşizmin iyice yükseldiği bir dönemde San Francisco Gay Korosu’nun Amerika’nın güney bölgesine yaptıkları turneyi konu ediniyor. Tribeca Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan belgesel, politika, din ve cinsel yöneliminden dolayı ayrıştırılan insanların sesini ve müziğin evrensel mesajını taşıyor.

Uluslararası Belgesel Festivali IDFA’da gösterilen ve Jerusalem Film Festivalinden ödülle dönen; porno evreninin perde arkasına uzanan Jonathan Agassi Saved My Life,!f seçkisinin en dikkat çekici belgesellerinden. 2018 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Tomer Heymann oturuyor. Ele aldığı hikayeyi derin bir sarsıcılıkla işleyen belgesel gösterildiği festivallerden olumlu eleştiriler aldı.

Barcelona’da tanışan ve birlikte bir gün geçiren iki adam aslında yirmi yıl önce tanıştıklarını fark ederler. Bir cümleyle böyle özetlenebilen End of Century izleyiciye çok daha derin ve etkileyici bir hikaye sunuyor. Lucio Castro imzalı filmin başrollerinde Juan Barberini, Ramon Pujol, Mía Maestro yer alıyor.

18. yaşında da çok seslilikle büyüyen !f ruhu, söyleyecek farklı bir sözü olan herkesi beyaz perdede buluşturuyor. Festival bu yıl da keşfetme aşkı taşıyan bütün sinema severleri 13 – 22 Eylül’de İstanbul’da19 – 22 Eylül’de ise İzmir ve Ankara’da bekliyor.

#birdeburadanbak

#if2019

 #ifteizledim 

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.