God’s Own Country (2017)

Francis Lee’nin yazıp yönettiği, Josh O’Connor ve Alec Secăreanu’nun başrolde oynadığı God’s Own Country (2017) Sundance Film Festivali’nde drama kategorisinde gösterilen tek İngiliz yapımı film olmasının yanı sıra, Francis Lee’ye dünya sineması kategorisinde “En İyi Yönetmenlik” ödülünü kazandırmıştır. Berlin Uluslararası Film Festivali, Chicago Uluslararası Film Festivali, Dinard Britanya Film Festivali, Edinburgh Uluslararası Film Festivali ve San Francisco Uluslararası LGBTQ Film Festivali gibi birçok festivalden de “Özel Jüri Ödülü”, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Senaryo” gibi birçok ödülle dönmüştür.

Film Yorkshire’da felçli babası ve yaşlı babaannesi ile yaşayan, üniversiteye gitmek yerine çiftlikte kalıp ailesine yardım etmek zorunda kalan, gündelik ilişkilerle vakit geçiren ve her şeyden şikâyet eden eşcinsel genç Johnny’nin olgunlaşma yolculuğunu konu alıyor. Kuzulama sezonuyla beraber yoğunlaşan işlere yardım etmesi için babasının geçici olarak istihdam ettiği Romanyalı Gheorghe’yle yaşadığı tutkulu ilişki Johnny’nin yalnızca duygusal anlamda çevresine ördüğü duvarları yıkmasına değil, hayata karşı duruşunu da değiştirmesine yardımcı oluyor, genç adamın daha şefkatli, anlayışlı ve paylaşımcı olmasını mümkün kılıyor.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Francis Lee
Oyuncular: Josh O'Connor, Alec Secareanu, Gemma Jones

Yazar Hakkında

Efsane Karayılanoğlu Toka

Ağustos 1989’da doğdu. Okuma yazmayı sökünce elinden kalemi düşürmedi. Robert Kolej’in ardından Sabancı Üniversitesi’ni bitirip mühendis olarak büyük bir hızla finans sektörüne girdiyse de kariyerinde aradığı mutluluğu bulamadı. Böylece hayallerinin peşinden gitmeye karar vererek Amerika’da senaryo yazarlığı üzerine mastır yaptı. Halen Amerika’da yaşıyor, film sektöründe çalışıyor, bol bol tatlı yiyor, bir de boks yapıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.