ABD’de yaşanan George Floyd cinayetinden sonra sinema dünyasından da sesler yükselmeye başlamıştı. Bu kez George Floyd ile ilgili çekilen belgesel filmi izleyici ile buluştu.

George Floyd belgesel oldu: Nefes Alamıyorum - bianet

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin Minneapolis şehrinde George Floyd adlı Afro Amerikan bir vatandaş, Derek Chauvin adlı bir polis memuru tarafından öldürülmüş ve yaşanan olay, ülkede büyük tepki yaratmıştı. Polisin diziyle boynuna bastırdığı anda “Nefes alamıyorum” (I can’t breathe) diyen Floyd’un bu sözleri, ırkçılık karşıtı protestolarda slogan olarak da kullanılmıştı. Ardından sadece Amerika’da değil neredeyse tüm dünyada geniş yankı uyandıran olay; kısa sürede “Black Lives Matter” hareketine dönüşmüştü. George Floyd cinayeti aynı zamanda müzik ve sinema dünyasında da yer bulmuştu.

Ülke çapındaki protestolar artık devam etmese bile George Floyd cinayeti, ilerleyen zamanlarda da kültür-sanat camiasında gündeme getirilecek bir konu olmaya devam edecek gibi duruyor. Geçtiğimiz günlerde Ebabil Film ekibi, George Floyd’un katledilmesinin ardından yaşanan olaylarla ilgili bir belgesel çekeceğini duyurmuştu. Ebabil Film’in kendi YouTube kanalı üzerinden izleyici ile buluşan belgeselin ilk bölümü 14 Ağustos’ta yayımlandı. “Nefes Alamıyorum” adını taşıyan belgeselin yönetmenliğini ve yapımcılığını Yunus Yıldırım üstlenirken yönetmen yardımcılığını ise Sefa Karatekin gerçekleştirdi.

Nefes Alamıyorum Belgeseli, İlk Bölümüyle YouTube’da İzleyici ile Buluştu

Belgeselde, Amerika’da yıllardır süregelen Afro Amerikalı bireylerin ırkçı-ayrımcı tutumlara maruz kalması ve bu sorunun beraberinde gelen “Black Lives Matter” protestoları ele alınıyor. Belgeseldeki protesto görüntüleri ise bizzat film ekibi tarafından olayların gerçekleştirildiği günlerde kameraya alındı. YouTube üzerinden 1. bölümü yayımlanan belgeselin müzikleri ise Xarat imzası taşıyor. Ayrıca belgesel, daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için altı dile de çevrildi: İngilizce, Almanca, Türkçe, İspanyolca, Kürtçe ve Rusça.

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan, “Black Lives Matter” hareketini merkezine alan  Nefes Alamıyorum (I Can’t Breathe) belgeselinin 49 dakikalık ilk bölümünü izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.