Haberler

Genç Yönetmen Cenk Ertürk Cannes’ın Cinefondation Rezidans Programı’nda

Cannes Film Festivali kapsamında Paris’te gerçekleşen Cinefondation Rezidans Programı genç yönetmen Cenk Ertürk’ü de ağırlıyor. Dünyadan seçilen 6 katılımcı arasında bulunan Ertürk diğer yönetmenlerle birlikte, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden gelen yapımcı, dağıtımcı ve yatırımcılarla da bir araya gelecek.

writerdirector_cenkerturk

Nuh Ağacı Ertürk’ün programa seçilen projesi. Proje, ölümcül bir hasta olan babasının dileğini yerine getirmek için yola çıkan, babasını hep “kötü ve bencil” bir adam olmakla suçlayan ama “kötü ve bencil” olmaktan kurtulamayan Ömer’in hikâyesini anlatıyor.

Ömer’in yıllardır görüşmediği babası İbrahim, doğduğu köyde, diktiğini iddia ettiği ağacın altına gömülmek ister. Ağacın kutsal olduğuna inanan köylüler ise buna karşı çıkar. Nuh Ağacı, babası ile köylüler arasında kalan Ömer’in hem babası hem de kendisiyle hesaplaşmasını konu alan proje, Film Independent ve Richard Vague İlk Film Fonu’nun yarışmalarında geçtiğimiz yıl finale kaldı. Film Sundance Film Festivali’nin senaryo geliştirme programında da dikkatleri üzerinde toplamıştı.

New York Üniversitesi Tisch Sinema Okulu’nun prestijli Purple List yarışmasını kazanarak The Black List’te yayınlanarak yatırımcıların dikkatini çeken film, finansal destek kazandı. The Hollywood Reporter dergisi ise proje hakkında tam sayfa özel haber yaptı.

semih-kaplanoglu-1

Nuh Ağacı’nı başından beri yakından takip eden projenin danışmanı Semih Kaplanoğlu, Ertürk’ün özverisi ve uluslar arası sinema seyircisiyle kuracağı özel ilişkiye vurgu yaparak, senaryonun gücünün altını çiziyor.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Cenk Ertürk, New York Üniversitesi’nde sinema yüksek lisansını yaptıktan sonra, kısa filmleri çeşitli festivallerde ödül aldı. Ertürk’ün yeni kısa filmi Zeitgeist, bu yılın Antalya Film Festivali Kısa Film Seçkisi’nde de yer alıyor.

Cannes Film Festivali kapsamında gerçekleşen Cinefondation Rezidans Programı’na buradan ulaşabilirsiniz.

2016-10-03-17-56-43

Gözde Bertuğ
İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yorum yaz