Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan Christian Petzold’un son filmi  Transit, 7 Eylül’de vizyona giriyor! Film,  Avrupa’nın dünü ile bugünü arasında eşsiz bir bağ kurarak mülteci sorununa özel bir bakış sunuyor.

BarbaraPhoenixYella ve Jerichow  filmleriyle daha önce beyazperde de tanıdığımız  Alman yönetmen Christian Petzold, son filmi Transit ile Anna Seghers’in 1942 yılında filmle aynı adı taşıyan romanından uyarladığı senaryosuyla  izleyicisine beklenilenden farklı bir mülteci hikayesi anlatmayı vaadediyor. Film, Nazi işgalinden kaçmaya çalışan Georg isimli bir adamın yolculuğuna odaklanıyor.

Sürükleyici, Çarpıcı ve Kalp Kıran Bir Hikaye 

Seghers’ in aynı adı taşıyan romanından uyarlama bir film olarak karşımıza çıkan  Transit , Almanya’nın Nazi geçmişi ve  günümüz Avrupa’sının mevcut sert sosyo-politik iklimi arasında kurduğu bağlantı ile seyircisine değişik bir göç & kimlik hikayesi anlatıyor.  Filmin çarpıcı olan kısımlarından birisi ise romanının içeriği ile yönetmenin tarzının  büyük bir uyum yakalıyor olması.

Belirsiz bir tarihte geçen film,  güncel mülteci meselesine  farklı bir pencereden; marjinal bir gözle bakıyor. Türkiye’de Başka Sinema dağıtımcılığında 7 Eylül’de  vizyona girecek olan film pek çok sinemaseverin ajandasında şimdiden işaretlenmiş durumda.

Filmi merak eden seyircilerimiz için filmin künyesi ve fragmanı aşağıda.
2018 | Dram | 101′ | Almanca, Fransızca; Türkçe altyazılı | 7 Eylül 2018
Yönetmen: Christian Petzold
Oyuncular: Franz Rogowski, Paula Beer, Lilien Batman, Ronald Kukulies, Godehard Giese
Ülke: Almanya, Fransa
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Florian Koerner von Gustorf
İthalat: Bir Film
İkinci Dünya Savaşı döneminde, Paris’te yaşayan Alman Georg, Nazi birliklerinin şehre yaklaşmasıyla kendini Marsilya’ya atar. Ölü bir yazardan kendisine kalan belgeleri kullanarak Meksika’ya kaçmayı amaçlar. Ancak Marsilya’da tanışacağı Marie, Georg için her şeyi değiştirecektir. Anna Seghers’in 1942 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlanan Transit, aynı zamanda 2018 Berlin Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne adaydı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.