Gandhi (1982)

Film, Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri olan Gandhi’nin yaşantısının kırk senesini anlatıyor. Gandhi’nin daha gençliğinde haksızlık ve eşitsizlik karşısındaki tutumunu göstererek başlayan film, devamında bu sivil mücadelenin kitlelere yayılmasını oldukça sade bir dille beyazperdeye aktarıyor.

Yönetmen Richard Attenborough, Gandhi’nin düşünce yapısını ve felsefesini ana eksene alırken yaşam biçimine arka planda başarılı kurgu tekniği ile yer veriyor. İngiliz sömürüsüne karşı kendi deyimiyle “pasif direniş” ile karşı koyan Gandhi’nin kitleleri etkileyecek lider kişiliğinin yanı sıra ruhani dinginliği ve sakinliği başarılı oyuncu kadrosu ile izleyiciye aktarılıyor. Gandhi’nin emperyalist güçlere karşı duruşu ve toplumun farkındalığını artırma çabasını şiddet karşıtı duruşuyla mücadele ederek verdiğini görüyoruz.

Sinemada kendi türünün en başarılı örneklerinden olan Gandhi, cenaze sahnesinde yer alan 300.000 kişi ile sinema tarihinin en kalabalık sahnesini içermektedir.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Richard Attenborough
Oyuncular: Ben Kingsley, Edward Fox, Candice Bergen, Martin Sheen

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.