!f Festivali çocuk bölümünde gösterilecek olan Almanya-Kenya ortak yapımı olan filmde, kanser hastası olan küçük bir çocuğun en büyük hayalini gerçekleştirmek için seferber olan insanların duygusal hikâyesi anlatılıyor.

Jo, tedavinin artık bir işe yaramayacağını düşünen annesi tarafından hiç olmazsa ömrünün kalan kısmını mutlu geçirebilmesi için hastaneden çıkarılıp evine getirilir. Jo’nun hastaneye geri dönmesi gerektiğini düşünen ablası Mwix ise Jo’nun en önemli moral kaynağıdır. Jo, kendinin bir süper kahraman olduğunu zanneden, belki de gerçekten öyle olan dokuz yaşında bir çocuktur. Mwix, tüm kasabayı organize ederek, kardeşine küçük oyunlar oynamakta ve onun kendini gerçekten de bir süper kahraman gibi hissetmesini sağlamaktadır. Oynadıkları küçük oyunlarla Jo’yu mutlu etmeye çalışan kasabalı, bir gün Jo’nun en büyük arzusu olan şeyi yapmaya karar verirler. Jo’nun bu arzusu ise bir film çekmektir.

Bu filmde de tabii ki Jo bir süper kahramanı canlandırmaktadır. Hazin bir hikâyeye dönüşecek olan filmi izleyen Mwix’i ise bir sürpriz beklemektedir. Bu sürpriz bana göre filmin tek handikabı idi. Mwix’in fark ettiği ayrıntı havada kalıyor ve bir yere bağlanamıyor. Spoiler vermemek için burada susmak zorundayım. Başrolünü Stycie Waweru, Marrianne Nungo ve Nyawara Ndambia’nın paylaştığı, Likarion Wainaina’nın yönetmenliğini yaptığı film, acı verici bir konuyu işlemesine karşın sürekli gülümseyen Jo sayesinde sıcacık bir yapıma dönüşmüş. Festival’de izlenmesi gereken filmlerin arasında sıraladığım filmi izleyenlerin yorumlarını merak ediyorum.

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.