!f İstanbul!f izlenimler

!f’ten Bir Bakış- Kayıp Bir Dilin Köklerine Yolculuk: The Final Hour (2019)

The Final Hour (Çağlar Mallı, 2019) – Belgesel

1492 yılında İspanya Kraliçesi İsabella, Columubs’u yeni dünyanın keşfi ile sonuçlanan uzun bir sefere yolladı. Aynı yıl ülkedeki tüm Yahudi ve Müslüman kökenli olanları sürgüne gönderme emrini verdi. İspanya’dan kovulan Museviler; Portekiz, İtalya, Kuzey Afrika, Türkiye ve Balkan topraklarına yerleşerek; “Sefarad” –İspanya-Portekiz Yahudisi- adıyla yaşamlarına devam ettiler. Seferadların oldukça kritik aşamalardan geçerek günümüze ulaşan kültürleri dilde yaşadıkları erozyon nedeniyle hars köprülerini kaybetmiş ve bugün yok olmanın eşiğine gelmiştir.

Bu kültürünün son üyelerinden biri olan Deniz Bensusan’ın ailesinin ve Ladino dilinin köklerine yaptığı yolculuğu anlatan belgesel, yönetmen Çağlar Mallı tarafından ekrana taşınıyor. The Finel Hour (2019) adıyla bu yıl !F film festivalinde seyircisi ile buluşacak olan yapım, bir dilin ölmeden önceki son kalp atışlarını beyaz perdeye yansıtıyor. Türkiye’de Büyükada’da başlayan yolculuğuna Yunanistan, Polonya, İspanya ve Portekiz’de devam eden Bensusan’ın peşinden seyirci de Seferad kültürünün izini sürüyor. Film, toplama kamplarında yok edilmeye çalışılan, sürgün edilen, asimile olan ve anadilini kaybeden bir kültürün köklerine doğru bir keşfe davet ediyor.

Kendi kültürel mirasının son izlerini araştıran bu modern dünyanın kâşifi ile çıktığımız yolculuktan ve yaşayan son temsilcilerinin anlattıklarından hareketle gözümüzün önünde duran gerçeği fark ediyoruz: “Bir dil asla ölmez, eğer anılar varsa yaşamaya devam eder. Kelimelerde, şiirlerde, şarkılarda ya da bir yemekte şekil değiştirerek hayatta kalır. O lisanı konuşan kimse kalmasa da başka kültürlerin içinde bir öz, bir ruh olarak varlık bulur. ”

 

Mehmet Neşet Turgut
1982 İzmir doğumlu. İlk elektiriği televizyondan aldıktan sonra 6 yaşından itibaren sinemaya gitmeye başladı. Büyük bir aşkla film izleyerek büyüdü. Dokuz Eylül Üniversitesini bitirdi; öğretmen olarak atandı. Fotoğrafçılık ve sinema üzerine akademik düzeyde eğitim aldı. Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraştı. 2016 yılından beri sinema ile ilgili yazılar yazmakta ve film okumaları yapmaktadır.

Yorum yaz