!f Festivali gökkuşağı bölümünde gösterilecek olan Venezuela-Colombia ortak yapımı olan filmin yönetmeni Patricia Ortega, sinemada belki de hiç işlenmemiş bir konu olan çift cinsiyetli insanların yaşamlarını hayli sert görüntülerle beyaz perdeye yansıtmış.

Filmin açılış sahnesinde genç bir kadının erkek arkadaşı ile yaşadığı ilk cinsel deneyime tanık oluyoruz. Ancak adının sonradan Ariel olduğunu öğrendiğimiz bu genç kadında ters giden bir şeyler vardır. Yaşadığı bu ilk deneyimden sonra çektiği fiziksel acılar bir türlü azalmayınca doktora giden Ariel, doktor tavsiyesi üzerine acı verici deneyimlerine yenilerini eklemek zorunda kalır. Cinsel ilişki sırasında yaşadığı fiziksel acıyı azaltmak için yaptığı egzersizler Ariel için tam bir kabusa dönüşür. Ariel’in yaşadığı sıkıntıyı iliklerine kadar hisseden seyirci için de aynı şey söz konusudur. Film bu anlamda seyirci için tam olarak ‘deneyimsel sinema’nın karşılığı oluyor gözümde. Geçen ay Fil’m Hafızası ekibi olarak hazırladığımız “Deneyimsel Sinema Özel Dosyası”nı hazırlamadan önce bu filmi izleseydim kesinlikle listemin başında bu film yer alırdı. Filmi izlerken, Ariel’in acı çektiği her sahnede “Durdurun filmi, çıkacak var!” diye bağıran seyircileri duyar gibiyim.

Ariel’in fiziksel olarak acı çekmesi yetmezmiş gibi, hayatındaki bir başka acı noktası ise hasta annesidir. Ariel’in annesi bir hastanede tedavi görmektedir ve durumu gittikçe kötüleşmektedir. Ariel yaşadığı sıkıntıların esas kaynağını bulmaya çalışırken, hayatı boyunca kendinden saklanan sırrı ile yüzleşir. Çalıştığı fabrikada yeni işe başlayan kadın işçi sayesinde kendini yeniden keşfeden Ariel’i yeniden inşa etmesi gereken yepyeni bir hayat beklemektedir. Filmin başrollerinde, Lucia Bedoya, Belkis Avilladares ve Maria Elena Duque bulunuyor.

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.