Bu yıl 18.si gerçekleştirilen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, çeşitliliğin birlikteliğinden ilham alarak çıktığı yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.

!f Çocuk, !f Efsaneler ve !f Belgeseller gibi birçok seçki ile dopdolu bir program hazırlayan festival, 13 – 22 Eylül tarihleri arasında sinema severleri bekliyor.

20 Eylül günü !f İstanbul kapsamında gösterimi yapılacak yapımları buradan inceleyebilirsiniz.

20 Eylül – Cuma

Son Saat | The Final Hour | Akasya 6 – 16:00

Yönetmen: Çağlar Mallı

Tür: Dram

Süre: 88 Dakika

Fil’m Hafızası Puanı: 8.0/10

Çağlar Mallı, ikinci uzun metraj filminde bizi dil ve kültür üzerinden bir seyahate çıkarıyor ve yok olmak üzere olan Sefarad Yahudilerinin Judeo-Espagnol ya da diğer adıyla Ladino dilini dünya üzerinde hala konuşan sayılı kişiyle görüşüyor. Sefarad olan Deniz Bensuan, ailesinin kültürünü ve dilini devam ettirebilmek üzere Sefarad Yahudilerinin geçmişinin izlerini takip etmeye başlamasının ardından bu etnik topluluğun zorunlu göçler ve Holokost nedeniyle yaşadıkları zorlukların belgelerine rastlıyor. Belki de en belirgin özellikleri diaspora olan bu etnik topluluğun tarihini Türkiye’den başlayarak Yunanistan, Polonya, Portekiz ve her şeyin başladığı yer olan İspanya’ya kadar takip ederken Deniz yolda kendi kültürünü ve hatta soy ağacını yeniden keşfediyor.

L’extraordinaire voyage de Marona | Marona’s Fantastic Tale | City’s 7 – 13:00

Yönetmen: Anca Damian

Tür: Dram – Çizgi Film

Süre: 92 Dakika

Sevimli bir küçük köpek Marona bir trafik kazası geçirir. Marona caddede yaralı bir şekilde yatarken tüm maceralı hayatı gözünün önünden geçer. Pek çok sahibi olmuştur Marona’nın; küçük bir kız, bir sirk sanatçısı, bir inşaat işçisi, yaşlı bir kadın… Marona hepsiyle çok farklı maceralar yaşamıştır. Ancak bütün bu insanlardan hak ettiği sevgiyi görüp göremediği tartışılır. Bir köpeğin gözünden insanlık eleştirisi ve koşulsuz sevgi üzerine yaratıcı fikirlerle dolu bir animasyon filmi olan Marona’nın Fantastik Yolculuğu aynı zamanda farklı sosyal çevrelere sahip insanların yaşamlarına da göz atıyor. Kendine özgü görsel dünyasının oluşturulmasında Romen yönetmen Anca Damian Belçikalı sanatçı Brecht Evens’den destek almış. Mekan kavramını soyut dokunuşlarla bozan yönetmen bazı sahneleri iç içe geçiriyor ve bizi bir köpeğin kafasının içinde rengarenk ve duygusal bir yolculuğa çıkarıyor.

Giant Little Ones | Kanyon 6 – 16:00

Yönetmen: Keith Behrman

Tür: Dram

Süre: 93 Dakika

Franky ve Balles okullarında ve sosyal çevrelerinde çok popüler olan iki arkadaştır. Hassas ve duyarlı bir erkek olan Franky, cinsellik konusunda yaşıtlarına göre biraz daha tereddütlüdür ve henüz bakirdir. Balles ise Franky’nin aksine özgüveni çok yüksek, okuldaki çapkınlıklarıyla konuşulmayı seven daha aktif bir ergendir. Franky, bir gün Balles ile yaşadığı küçük bir olayı ve sonrasında aralarında gelişen gerginliği çözmek için babasıyla konuşmaya karar verir. Franky’nin babası aslında birkaç yıl önce başka bir adam için evi terketmiştir.

 

System K | City’s 7 – 19:00

Yönetmen: Renaud Barret

Tür: Dram

Süre: 95 Dakika

Puan:

Kinşasa. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti; sosyokültürel ve politik bir kaosun ev sahibi; özgün, protest, zeki ve öfkeli sokak sanatçılarının eklektik performanslarına sahne olan bir şehir. Belgeselin yönetmeni Renaud Barret, System K’de sayıları azımsanmayacak bir grup sanatçının sanat malzemelerinin kolayca bulunamadığı bir coğrafyada, metropol konforundan epey uzakta egzisyantalist bir özveri hali ve temeli sağlam bir ciddiyetle icra ettikleri sokak sanatlarını inceliyor. System K, baskı altındaki ayrıksı seslerin yaşamak için sanata sarılan, yaşamak için başkaldıran realitesi.

 

Tehran: City of Love | Akasya 6 – 21:30

Yönetmen: Ali Jaberansari

Tür: Dram

Süre: 102 Dakika

Fil’m Hafızası Puanı: 6.5/10

Ali Jaberansari, ikinci uzun metrajı Tehran: City of Love ile aşkı arayan ve aynı coğrafyayı paylaşan üç yalnız insanın trajikomik hikayesini anlatıyor. Coğrafyaya ve kültürel kodlara dair keskin bir gözlemle yetkin bir kara komedi üretmeyi başarıyor. Eski vücut geliştirme şampiyonu olan bir kişisel antrenör, genç bir sporcuyu şampiyonluk için eğitmeyi kabul ettiğinde tekdüze ilerleyen yaşamında gizil heyecanlara kucak açmayı da kabul etmiş olur. Aşırı kilolarından dolayı özgüven problemi yaşayan bir güzellik kliniği sekreteri, çekici ses tonunu kliniğe gelen yakışıklı müşterileri baştan çıkarmak için kullanır. Geçimini bir camide dini şarkılar söyleyerek sağlayan kederli bir adam, hayatına biraz olsun renk katabilmek ve olası bir ilişki hayali için düğün şarkıcısı olmayı dener. Tehran: City of Love, hüzün ve mizah unsurlarının adeta bir yapboz gibi iç içe geçtiği, kıvrak üslubuyla izleyicisine birbirinden farklı duyguları eş zamanlı tattırmaktan çekinmeyen bir yapım.

Luz | Kadiköy Sineması – 22:00

Yönetmen: Tilman Singer

Tür: Korku

Süre: 70 Dakika

Lanetli bir kadın tarafından ele geçirilmeye çalışılan sıkıntılı bir taksi şoförü, polis istasyonunda karşısına çıkan herkesi tehlikeye sokacak bir itirafta bulunur.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.