From Up on Poppy Hill (2011)

Hayao Miyazaki’nin izinden giden oğul Gorô Miyazaki’nin ikinci yönetmenlik tecrübesi olan From Up on Poppy Hill (Tepedeki Ev), Studio Ghibli yapımı bir animasyondur. Ursula K. Leguin’in baba Miyazaki’ye emanet ettiği Yerdeniz öykülerini sinemaya uyarlayan Gorô Miyazaki her ne kadar bu ilk filminde kırık not almışsa da ikinci filminde eleştirmenlerin beğenisini kazanmayı bilmiştir.

1964 yılı Japonya’sında geçen film, o yıl ülkede gerçekleştirilecek olimpiyat oyunlarının hemen öncesinde Yokohama adlı şehirde yaşayan lise öğrencisi Umi ve Shun’ın kampüslerinde yer alan öğrenci kulüpleri binasının yıkımına engel olmak için verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır.

Babasını Kore savaşında kaybeden evin en büyük kızı olan Umi, evin tüm yükünü üstlenmiş bir genç kızdır. Umi, her sabah babasının geleceği ümidiyle tepedeki evlerinin körfeze bakan avlusundan babasına bayrak sallayarak, ona güvenli yolculuklar duası gönderir. Umi’nin babasına gönderdiği bu işaretler Umi’yle aynı okulda okuyan Shun’a ilham verir ve bir gün okul gazetesinde Shum’un imzasıyla bir şiir yayımlanır. Bu şekilde tanışan Umi ve Shun olimpiyatlar gerekçesi ile okul yönetimince yıkılmak istenen eski ve bakımsız kulüp binasının yıkımını engelleyebilmek için ortak bir mücadeleye girişeceklerdir.

Film, Kore savaşının bir sonraki kuşak üzerindeki etkilerini gözler önüne sererek, politik eleştirileri de içinde barındıran bir gençlik filmi olarak göze çarpmaktadır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Gorô Miyazaki
Oyuncular: Masami Nagasawa, Junichi Okada, Keiko Takeshita

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.