Swimming Pool, By The Grace of God (Yüzleşme) gibi filmleriyle bilinen ünlü Fransız yönetmen ve senarist François Ozon’un merakla beklenen filmi Été 85’in ilk fragmanı yayımlandı.

été 85 françois ozon fragman

Korona virüsü pandemisi sebebiyle pek çok filmin yapım aşaması durdurulsa da yavaş yavaş normalleşmeye geçilmesiyle birlikte bazı filmler ise yoluna kaldığı yerden devam ediyor. O filmlerden biri ise 2020 yılının heyecanla beklenen filmleri arasında yer alan François Ozon imzalı Été 85 filmi oldu.

En son Yüzleşme (By The Grace of God) adlı filmiyle Berlin Film Festivali‘nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan yönetmen François Ozon; dün gelen bir habere göre bu kez yeni filmi Été 85’in Cannes Film Festivali seçkisinde yer almasıyla başarısını konuşturdu. Bu yılın en çok merak edilen filmleri arasında yer alan Été 85, Cannes’ın 56 filmlik seçkisinde yer aldı.

Film, Büyüme Hikayesine Odaklanacak

Başarılı yönetmenin senaryosunu da yazdığı Été 85’de başrolleri ise Felix Lefebvre ile Benjamin Voisin paylaşacak. Bu ikiliye Valeria Bruni Tedeschi, Melvil Poupaud, Isabelle Nanty gibi oyuncular ise eşlik edecek. Felix Lefebvre daha önce Le Chalet adlı televizyon programıyla adını duyururken Benjamin Voisin ise Un Vrai Bonhomme, Fiertés gibi yapımlarda kamera karşısına geçmişti. Yan karakterlere hayat verecek oyunculardan Isabelle Nanty daha önce Les Tuche serisindeki rolüyle hafızalara kazınmış; Valeria Bruni Tedeschi ise Human Capital filmindeki “Carla Bernaschi” rolüyle Tribeca Film Festivali’nden “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü almaya hak kazanmıştı. Öte yandan Melvil Poupaud ise François Ozon ile daha önce Yüzleşme filminde birlikte çalışmıştı.

Bir büyüme hikayesine odaklanan Été 85 filminin konusu ise son dönemlerde sinemada daha çok yer bulabilen bir konu ile karşımıza çıkıyor. Filmde 16 yaşındaki Alexis adlı eşcinsel bir gencin yaz tatili günlerinde alevlenen bir aşkı sayesinde kendisini keşfetmesi, tanıması ele alınıyor. Normandiya sahilinde geçen film, zaman olarak 1985’li yılları seçerek izleyiciye nostalji yaşatacak.

François Ozon’un Twitter hesabından paylaştığı tanıtım fragmanında ise filmin 1985’li yıllarda geçeceğinin mesajı açık bir şekilde veriliyor. Fragmanın açılış sahnesinde karakterin elinde tuttuğu walkmen bile Été 85’in günümüzü ele almayacağını anlamamızı sağlıyor.

Merakla beklenen Été 85 filminin tanıtım fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.