!f haberler

For a Happy Life, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Seçkisinde!

Belçikalı film yapımcıları Dimitri Linder ve Salima Glamine’in yönetmen olarak kamera arkasına geçtikleri ilk uzun metraj film olan For a Happy Life (2018) kadrosunda Sofia Lesaffre ve Christopher Zeerak gibi oyuncuları bulunduruyor.

Film, Amel ve Mashir adında birbirine aşık iki genci konu alıyor. Adetlerine sıkı sıkıya bağlı Pakistan’lı bir aileden gelen Mashir, kız kardeşinin arkadaşı Cezayir’li Amel’e âşık oluyor ve ailesine söyleyip olay yaratmak yerine ilişkisini gizli sürdürmeyi tercih ediyor. Aşklarını geleneklerine kurban etmemek için çabalayan çift, Mashir ailesi tarafından Amel’in yakın arkadaşı, kendisinin de kuzeni olan Noor ile evlendirilmeye zorlanınca, imkânsız birlikteliklerinin yalnızca kendilerine değil, çevrelerine de zarar verdiği yorucu bir sınavdan geçiyor.

Birçok festivalden toplamda altı ödül, dokuz da adaylıkla dönen film, aşk ve aile temalarını işleyen romantik drama olarak izleyici karşısına çıkıyor ve bir yandan geleneklere körü körüne bağlı olmanın yarattığı yıkıcı sonuçları eleştirirken, bir yandan da toplum baskısının insanlar üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor. Film, kuşaklar arasındaki uçurumun ne kadar büyük olduğuna değinirken, geçmişlerinde sıkışıp kalan ebeveynlerinin yanında büyümeye çalışan çocukların yaşadığı sorunları da tüm gerilimiyle aktarıyor.

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz