First Reformed (2017)

Gotham Ödülleri’nde Paul Schrader’a “En İyi Senaryo”, Ethan Hawke’a da “En İyi Oyuncu” ödülünü getiren First Reformed, küçük bir kasabada yaşayan bir rahibin din ve diğer insanlarla hesaplaşmasını ele alır. “En İyi Senaryo” dalında da Oscar adaylığı da bulunan film, Ingmar Bergman’ın Winter Light (1963) ve Robert Bresson’ın Diary of a Country Priest (1951) filmlerinin modern dünyaya uyarlanmış hâli olarak seyircinin karşısına çıkar. Ayrıca Schrader’ın senaryosunu yazdığı Taxi Driver’dan (1976) esintiler taşımasıyla yönetmenin kendi külliyatını da anmaktadır.

Din, kilise, toplum ve dünya içindeki yerini sorgulayan, aynı zamanda da alkolizmiyle başa çıkmaya çalışan rahip Ernst Toller, intihara meyilli çevre aktivisti Michael ve hamile eşi Mary ile tanışır. Bu çiftin hayatına girmesiyle bildiğini sandığı her şey yerle bir olacak ve sonunda savaşmaya değer bir amaç bulabilecektir. Din ve aktivizmi birleştirerek alışılagelmiş dini sorgulayış filmlerini alt üst eden First Reformed, çatışan değerleri birleştirmeye çalışan özgün konusuyla klasik anlatıları harmanlasa da aynı zamanda onlardan ayrılmayı da başarır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Paul Schrader
Oyuncular: Ethan Hawke, Amanda Seyfried, Cedric Kyles, Victoria Hill

Yazar Hakkında

İpek Ömercikli

Aralık 1997’de İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’den sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Batı Dilleri ve Edebiyatları’na başladı, aynı zamanda da Sinefil’de yazıyor. Sinemayı Almodóvar filmlerini altyazısız anlayabilmek için İspanyolca öğrenmeye başlayacak kadar seviyor. Lise yıllarında kamera arkası daha çok ilgisini çekse de yavaşça filmin teorik ve eleştirel kısmına yöneldi, böyle de devam edecek gibi duruyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.