i-daniel-blake-gokce

Gökçe Pekhamarat’ın Seçimleri

  1. I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach,2016)

Neden izlenmeli? Politik sinemanın en önemli yönetmenlerinden Ken Loach, The Wind That Shakes The Barley’den sonra Altın Palmiye kazandığı I,Daniel Blake’de haksızlığa karşı koyan, diktaya başkaldıran, kısaca özgürlüğü için savaşan Daniel Blake adında emekli bir marangozun direnişini anlatıyor. Loach, her zaman olduğu gibi bozuk sisteme, öldürücü bürokrasiye karşı öfkesini beyazperdeye dökerken bu durumlarla başa çıkmanın tek yolu olarak gördüğü dayanışmayı yüceltiyor. Eğer sisteminin öldürücü dişlilerinden kurtulmanın yolunu arıyor ya da en azından bu çarktan birilerinin kurtulma ihtimalini görmek istiyorsanız, Ken Loach gibi usta bir yönetmenin çerçevesinden bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

  1. Hunt for the Wilderpeople (Yön: Taika Waititi, 2016) 

Neden izlenmeli? What We Do in the  Shadows filmiyle seyircinin beğenisi kazanan Taika Waititi, Hunt for the Wilderpeople’la da San Francisco, Wisconsin, Edinburgh, Montreal Fantasia, Boston Bağımsız, Montclair film festivallerinde İzleyici ödülü kazanarak yine seyircinin beğenisini kazanmayı başardı. Koruyucu ailesiyle Yeni Zelanda kırsalında yaşayan Ricky, halasının ölümünden sonra Çocuk Esirgeme Kurumu’na çağrılır. Doğayla iç içe geçmiş yaşamından ayrılmak istemeyen Ricky, kurumun çalışanlarına ufak bir oyun oynar ve amcasıyla birlikte ormanlığın karanlıklarına doğru kaçar. Yaşama tutunabilmek adına vahşi doğaya ayak uydurmaya çalışan bu çılgın ikili, sinemaseverlere hem duygusal hem de eğlenceli bir 100 dakika sunuyor.

  1. Wiener-Dog (Yön: Todd Solondz,2016)

Neden izlenmeli? Todd Solondz, 2011 yılında kara mizahını filmine diktiği Dark Horse’tan  beş yıl sonra çektiği uzun metrajı Weiner-Dog’la karşımıza çıkıyor. Dört kısa hikayeden oluşan filmde, olaylar “sosis” ismindeki köpekle birbirine bağlanıyor. Köpeği aracı olarak kullanıp insanların hayatlarına kamerasını sokan Solondz, bu kişiler üzerinden insanın iç dünyasına eğilirken bir yandan da arkadaşlığa vurgu yapıyor. Sundance’te prömiyer yapan filmin oyuncu kadrosunda, Ellen Burstyn, Danny DeVito, Julie Delpy ve Greta Gerwig gibi önemli isimler yer alıyor.

  1. The Salesman (Forushande, Yön: Asghar Farhadi,2016)

Neden izlenmeli? Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alan Asghar Farhadi’nin filmi The Salesman, günümüz İran’ında yaşayan genç tiyatrocu Rana ve Emad’ın başınlarına gelen korkunç bir olayı atlatma çabasını anlatıyor. Oscar’lı yönetmen Farhadi, bu filmiyle hem ahlâkî açılımlarla hem de İran toplumuna ilişik yaptığı çözümlemelerle insan denen varlığın derinine inmeye çalışıyor.

Film, yönetimi ve senaryosuyla izleyiciyi, her karede başka bir duyguya savuruyor.

  1. The Birth of a Nation (Yön: Nate Parker, 2016) 

Neden izlenmeli? The Birth Of A Nation, D.W.Griffith’in 1915 yılında çektiği,  teknik anlamda sinemada yeni bir dönemin başlamasını sağlayan ancak yaptığı ırkçılıktan dolayı eleştirilen filmle aynı ismi taşıyor. Nate Parker’ın filmine bu ismi vermesi, 1915 yılında çekilen filme gönderme sayılıyor. Film, 1831 yılında Virginia’da kölelerin isyanının başını çeken Nat Turner’ın hayatını anlatıyor. İlk gösterimini yaptığı Sundance Film Festivali’nden hem İzleyici Ödülü hem de Büyük Jüri Ödülü kazanan film, şimdiden Oscar’a aday olacağı konuşulan filmlerden.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.