huntfor-polat

Polat Öziş’in Seçimleri

  1. Hunt for the Wilderpeople (Yön: Taika Waititi, 2016)

Neden İzlenmeli? Son yılların en nevi şahsına münhasır komedi filmlerinden olan What We in The Shadows’un (2014) altına imzasını atan Yeni Zelandalı sinemacı Taika Waititi’nin son filmi, izleyenlerine yine büyük bir güldürü vadediyor. Yönetmenin ele avuca sığmaz mizahına düzülen methiyelerden sonra Hunt for the Wilderpeople’ın kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.

  1. The Beatles: Eight Days a Week (The Touring Years, Yön: Ron Howard, 2016)

Neden İzlenmeli? Müzikseverler buraya! Dönemin İsa’dan bile popüler olan grubu The Beatles’ın 1963-1966 yılları arasındaki konserlerinden ve röportajlarından derlenen The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years izleyenlerine büyük bir müzik ziyafeti vadediyor. A Beautiful Mind (2001), The Da Vinci Code (2006) gibi filmlerin Oscarlı yönetmeni Ron Howard’ın yönettiği belgesel, Filmekimi’nin en yerinde duramayan filmi olmaya aday.

  1. I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach, 2016)

Neden İzlenmeli? Birçok sinemaseverin her daim hakkında olumlu görüşler sarf ettiği İngiliz yönetmen Ken Loach’un son filmi, bu yıl düzenlenen 69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne uzanarak rüştünü ispatlamıştır. Sosyalist ruhunu sonuna kadar hikâyenin içine dâhil eden Ken Loach’un I, Daniel Blake’i gerek aldığı ödüllerle gerekse konusu itibariyle şimdiden Filmekimi’nin en izlenesi filmleri arasında yerini almıştır.

  1. La fille inconnue (Yön: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, 2016)

Neden İzlenmeli? Minimalist sinemanın öncü isimlerinden olan Dardenne Kardeşlerin son filmi, yönetmenlerin Deux jours, une nuit’ten (2014) sonra sinemalarının ulaştığı noktayı görmemiz açısından oldukça önemli. Gerçekçi anlatılarıyla her zaman takdir kazanan bu iki kardeşin son filmi de isimlerinin değeri için gidip görülmeyi hak ediyor.

  1. Toni Erdmann (Yön: Maren Ade, 2016)

Neden İzlenmeli? Bu yıl düzenlenen 69.Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünü kazanan Toni Erdmann, ilgi çekici bir mizah olarak karşımıza gelmeye hazırlanıyor. Bir babanın neşesini kaybeden kızını güldürmek için yaptıklarını konu alan hikâye, komediyle dramın iç içe geçmiş hâlini sevenlerin kaçırmaması gereken bir film.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.