Yaz bitmek üzere, bağbozumu zamanı yaklaştı. İstedim ki bu liste ile hep birlikte biraz üzüm bağlarında gezelim. Ne dersiniz?

1-    The Secret of Santa Vittoria (1969)

II. Dünya Savaşı’nın son demleridir. İtalya’da şaraplarıyla ünlü Santa Vittoria kasabasına Mussolini’nin düştüğü haberi gelir. Lakin kasaba halkının çekilmekte olan Alman askerlerinden saklaması gereken bir milyon üç yüz on yedi bin şişe şarap vardır. Olağanüstü bir direniş sergileyen kasaba halkı, başkanları Bombolini önderliğinde Almanlara hak ettikleri dersi verir. 1969 yılı yapımı film, Robert Crichton isimli yazarın aynı adlı yapıtından uyarlanmıştır. Yönetmen Stanley Kramer iken başrolündeki Anthony Quinn, Bombolini rolü ile her zamanki gibi dudak ısırtır.

2-    The Turkish Way (2016)

Bu belgeseli 2017 yılında Antalya Film Festivali sırasında özel bir gösterimde izleme fırsatım olmuştu. Belgesel, Dünya’nın en iyi restoranlarından sayılan El Celler de Can Roca’nın sahibi Roca kardeşlerin, Türk mutfağını keşif hikâyesini anlatıyor. Belgesel, yalnızca şarap üzerine olmasa da ünlü aşçıların Anadolu’yu gezdikleri sırada çekilen görüntüleri ile memleket sevgisini şahlandırıyor ve ne kadar şanslı olduğumuzu hissettiriyor. Belgeseldeki şarap bölümü ise Türk şaraplarının geleceği konusunda umutlanmamıza vesile oluyor. Belgeseli bulursanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

3-    A Good Year (2006)

Blade Runner (1982), Thelma and Louise (1991), Hannibal (2001) gibi ünlü filmlerin yönetmeni Ridley Scott, Peter Mayle’nin aynı adlı kitabından uyarlanan A Good Year’da, Gladiator’dan (2000)  sonra Russell Crowe ile ikinci kez bir araya geliyor. Max Skinner Londra’da yaşayan ve para kazanmak için hile yapmaktan geri durmayan bir borsa simsarıdır. Max, stresli hayatına Güney Fransa’da yaşayan Henry amcasının ölümü ile kısa bir ara verecek ve miras işlemlerini halletmek için Provence’a gidecektir. Çocukluğunun geçtiği evi ve üzüm bağlarını satmak zaten çok da kolay değilken, hesapta olmayan Amerikalı başka bir mirasçının gelişi ile olaylar daha da karmaşıklaşır. Üstelik Max’in başında kavak yelleri esmeye başlamıştır bile. Bakalım Max, sonradan ortaya çıkan mirasçıyı devre dışı bırakıp, evi ve bağları satıp Londra’daki hareketli yaşamına geri dönebilecek midir?

4-      Mondovino (2004)

Şarap kültürünün önemli isimlerden Robert Parker’ın oyuncular arasında yer aldığı belgesel, Fransız Şarapları’nın neden Dünya şarap tarihinde “referans” olarak alındığı sorusuna açıklık getiriyor. Belgeselin ayrıca Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığı da bulunuyor.

5-     Destination Wedding (2018)

Aynı düğüne davetli olan Frank ve Lindsay, daha yolculuklarının başında birbirlerinden hazzetmezler. Ancak tüm bir hafta sonunu birlikte geçirmeleri gerekmektedir. Geçirdikleri taze tecrübelerin etkisiyle aşka küskün iki kişi tabii ki çok geçmeden birbirleri ile yakınlaşacaktır. Klişe bir hikâyesi olsa da güzel bir ortam sunan, Keanu Reeves ve Winona Ryder’ı seyretmeye değer bir filmdir.

6-    Corked! (2009)

 Kaliforniya’daki şarap üreten dört farklı şarap imalathanesinin “altın sertifikayı” almak için birbiriyle kıyasıya yarışmasını anlatan yarı belgesel – yarı kurgusal nitelikteki komedi filmi hoşça vakit geçirmek için ideal bir yapımdır.

7-    Sideways (2004)

Yazarlıkta istediği başarıyı bir türlü yakalayamayan İngilizce öğretmeni Miles, evlenmesine bir hafta kalan en yakın arkadaşı Jack ile bir tatile çıkar. Şarap tatmak için Kaliforniya sahillerinden yola çıkan ikilinin planları çok geçmeden belalı bir maceraya dönüşür. Beş dalda Oscar adayı olan film, En İyi Film (Müzikal-Komedi) dalında Altın Küre kazanmıştır. Filmin başrollerinde Paul Giamatti ve Thomas Haden Church bulunmaktadır.

8-    A Year In Burgundy (2013)

Belgesel, Fransa’nın Burgonya bölgesinde şarap üreten ailelerin üretim sürecini anlatıyor. Bağdan üzüme, üzümden de şaraba dönüşümün hikâyesinin anlatıldığı belgesel, bir yıllık bir süreçte mevsimsel değişimleri ve yaşanan zorluklara karşı koyma sürecini gözler önüne seriyor.

9-    Bottle Shock (2008)

Ünlü şarap uzmanı Steven Spurrier’in gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı filmde Spurrier, Kaliforniya şaraplarının Fransız şaraplarını tahtından edeceğine dair aldığı duyumlar neticesinde bir tadım yarışması düzenlemeye karar verir ve Amerika’ya doğru yola çıkar. Başlarda reklam amacıyla giriştiği işte Jim Barrett ve oğlu Bo gibi hırslı şarapçıları görünce Napa Vadisi şaraplarının, beklenmedik bir şekilde dünyaca ünlü olmasının önüne geçemeyecektir. Başrolde canımız Alan Rickman bulunmaktadır.

10-     From Ground to Glass (2006)

Kaliforniya’da bulunan Santa Ynez Vadisi’nde yaşayan belgeselin yönetmeni Robert DaFoe, kendi şarap yapma macerasını anlatıyor. DaFoe, şarap yapılışı hakkında pek bir deneyimi olmamasına karşın kendi büyüttüğü üzümlerden iki fıçı Şiraz yapmaya çalışıyor. Küçük bir bütçeyle çekilen belgesel, izleyicide bütçesinden çok daha büyük bir etki bırakıyor.

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.