Özel DosyaSinema Yazıları

Fil’m Hafızası’nın 3. Yıldönümüne Özel Keşif Dosyası

Defne Halman – Oyuncu (Nothing Personal, Urszula Antoniak, 2009)

nothing personal

‘Nothing Personal’ (Özel Hayatlar) 2009 yapımı, Hollandalı yönetmen Urszula Antoniak’ın çarpıcı ilk filmi. Bu film insanın parçalanmışlığını onarma, bütünlüğüne dönme arayışını çok özgün ve gerçekçi bir biçimde sunuyor. Bu nedenle benim için önemli bir keşif niteliği taşıyor. Filmde modern toplumun, insanı, akıl ve duygu ikiliğine sıkıştıran yapısına kişisel bir karşı çıkış, kaçış ve arınma isteği var.

Yalnızlığı seçmiş iki karakterin keşfe dayalı tanıma sürecine tanık oluyoruz. Genç kadın karakterin (Lotte Verbeek) yol öyküsü, orta yaşlı erkek karakterle (Stephen Rea) buluştuğu noktadan itibaren dönüşüme uğrar. Reddedişle çıkılan yol kendi öznelliğini kabule dönüşür. Yalnızlık anlam değiştirir. Filmi bana göre değerli ve etkili kılan unsurlardan biri, çağdaş toplumun dayattığı kalıpları kırmak için verilen mücadeleye dair düşündürdükleridir.

Film, ilk karesinden itibaren sürekli şaşırtmayı başarıyor. Antoniak, hiçbir klişeye izin vermiyor, her an alışılmış yaklaşımlardan uzak, beklentilerimizin dışında. Diyaloga fazla gereksinim duymadan, ummadığımız bir iletişim biçimi, yeni bir dil oluşturuluyor karakterler arasında. Birbirlerinin ‘Özel Hayatlar’ıyla, geçmişleriyle ilgili hiçbir şey bilmeyen bu iki karakteri ancak bazı ipuçlarıyla tanıyoruz ve bu süreçte onlar gibi biz de ilginç tepkiler, sürprizlerle karşılaşıyoruz. Film, ‘ilişkilerde karşımızdakini anlamak, tanımak için çok fazla bilgiye gerek yoktur, bize verilenle yetinmek mümkündür’ diyor. Yönetmen bu düşüncesinden hiç ödün vermiyor ve iki karakteri birbirlerine biraz yaklaştırsa bile, belli sınırlar dışına hiç çıkarmıyor. Filmde anlatılan ne modern öncesi naifliktir ne doğaya sığınmaktır ne de başka türden bir romantik idealizmi yüceltmektir. Filmin en ayrıksı ve cesur iması; kadın karakterin çıktığı yolda kişisel serüveninin yolun kendisi olduğunu keşfetmesidir. Yol artık kendisidir.

3 Comments

  1. Bunuel. In bu filmini izledim gizemli bir sebepten olduğu yerde kalan insanların pozitiften negatifenasıl dönüştüğünü tüm gerçekliğile yansıtmış..sürükleyici gizemli ve gerçekçi aynı zamanda.

Yorum yaz