Özel DosyaSinema Yazıları

Fil’m Hafızası’nın 3. Yıldönümüne Özel Keşif Dosyası

Ramin Matin – Yönetmen (Institute Benjamenta, or This Dream That One Calls Human Life, Stephen Quay – Timothy Quay, 1995)

benjamenta2

Stop-motion’un efsane kardeşleri Quay’lerin ilk animasyon olmayan uzun metraj filmi Benjamenta, Robert Walser eserlerini temel alarak İsa ve Pamuk Prenses üzerine karanlık bir alegori yaratıyor.

Jakob iyi bir uşak olmak ve kendi benliğini sıfırlamak için girdiği enstitüde içi boş, manasız ve kendini tekrarlayan derslere uyum sağlayamıyor. Kişiliklerin sıfıra indirgenmeye çalışıldığı bu ortamda, diğer 7 öğrencinin yanında şuursuz asiliği ile dikkatleri üzerine topluyor. Bu uyumsuzluğu ve farklılığı, bu garip okulun sahibi olan kafayı sıyırmış Johannes ve muhteşem bir bunalımda olan güzel kız kardeşi Lisa için ilaç gibi geliyor ve şaşkın Jakob’a çeşitli fanteziler ve ağır sorumluluklar yüklüyorlar.

Zaman zaman hipnotize edici, zaman zaman sinir bozan kapalı bir kutu bu film. Bir rüyanın gizli mantığıyla akıyor, duruyor, dönüyor. Quay kardeşler filmi adeta kendi animasyon filmlerindeki estetik anlayışla çekmişler ve filmin en vurucu yanı şüphesiz olağanüstü güzel ve akıl almaz bir incelikle örülmüş görsel-işitsel dünyası. Muhteşem kadrajların yanı sıra görüntü yönetmeni Nic Knowland’in ışıkların dokusunu çıkartması büyüleyici. 18 sene önce yeni başlayan bir sinema öğrencisi olarak ilk izlediğimden beri kafamın bir kenarında yaşayıp hayallerimi tetiklemeyi devam ediyor. Keşfe değer.

3 Comments

  1. Bunuel. In bu filmini izledim gizemli bir sebepten olduğu yerde kalan insanların pozitiften negatifenasıl dönüştüğünü tüm gerçekliğile yansıtmış..sürükleyici gizemli ve gerçekçi aynı zamanda.

Yorum yaz